Počasí dnes6 °C, zítra4 °C
Úterý 26. listopadu 2024  |  Svátek má Artur
Bez reklam

Skvost pro novou sezonu: Hanácké muzeum otevře jedinečnou roubenou stodolu ze 16. století

Jedna z nejstarších dřevěných staveb bude od konce května k vidění v Hanáckém muzeu v Příkazích u Olomouce. Po dvou letech prací na restaurování, transportu a kompletaci je připravena pro návštěvníky jedinečná takřka pět set let stará roubená stodola. Ta původně stále v obci Skalička na Hranicku.

Unikátní téměř 500 let stará roubená stodola ze Skaličky u Hranic, která byla náročným transportem přemístěna loni do areálu Hanáckého muzea v Příkazích na Olomoucku, se veřejnosti poprvé otevře na konci května. Důvodem technicky složitého transportu byla i záchrana této unikátní památky, jedné z nejstarších staveb tohoto druhu v Česku. Stodola bude poprvé přístupná 26. května, o dva dny později chystá muzeum při této příležitosti volný vstup na prohlídku muzea.

"Unikání transferovaná dřevěná stodola ze Skaličky u Hranic, jejíž nejstarší prvky byly dendrochronologicky datovány do roku 1555, což z ní činí jeden z nejstarších takových objektů v ČR, bude slavnostně pro veřejnost otevřena 26. května," potvrdila Petra Valíčková z Národního muzea v přírodě, pod které skanzen spadá. Otevření by se měl podle informací zúčastnit i ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Vyšlo pokračování životopisné knihy o zápasníkovi Frištenském. Autorkou je jeho praneteř

Nová kniha o Gustavu Frištenském navazuje na publikaci z roku 2011 a je doplněna o nové zajímavosti, informace a fotografie. Její autorkou je Frištenského praneteř Zdenka Frištenská. Při mapování života tohoto světoznámého zápasníka čerpala z jeho...

Transport byl podle odborníků ojedinělý. Roubená stodola byla nejprve na podzim 2020 rozebrána a umístěna do Frenštátu pod Radhoštěm, kde na konzervátorském pracovišti Národního muzea v přírodě provedli odborníci nezbytné konzervátorské, restaurátorské a tesařské zásahy. "Některé části původních prvků byly nahrazeny kopiemi a byly vyrobeny také potřebné kovářské prvky. Zároveň byly v původních profilech připraveny i potřebné ručně tesané trámy a zejména mohutné štípané prvky roubení," přiblížil Petr Vodešil, vedoucí Hanáckého muzea v Příkazích.

Od června 2021 byly na kamenném podkladě s hliněnou dusanou vrstvou mlatu jednotlivé roubené části postupně převezeny do Příkaz, kde se stodola přímo na místě kompletovala. Kolaudace se stavba dočkala začátkem listopadu 2021. Celá akce vyšla na 4,4 miliony korun, uvedla již dříve Valíčková.

Sluneční hodiny na Václavském náměstí patří k nejstarším v Olomouci z období baroka

Sluneční hodiny na Václavském náměstí v Olomouci byly objeveny v roce 2000 při sondážním průzkumu Hospodářského dvora, rekonstruovaného pro technické a administrativní zázemí Arcidiecézního muzea. Obohacují nevelký soubor olomouckých barokních...

V Hanáckém muzeu v přírodě má tato stodola podle jeho vedoucího Petra Vodešila nezastupitelné místo, a to nejen z důvodu záchrany unikátní památky. "V případě stodoly ze Skaličky můžeme ukázat, jak vypadaly dřevěné stavby na Hané před masivním rozvojem hliněné architektury," uvedl Vodešil na stránkách muzea.

Roubená stodola stála původně za selskou usedlostí čp. 3 ve Skaličce u Hranic. Unikátní je podle odborníků datování dřevěných prvků této stodoly z doby kolem roku 1560 pomocí dendrochronologie. Další zajímavostí je roubená konstrukce, která není sestavena z klasických tesaných trámů, ale z mohutných kuláčů o průměru kolem 50 centimetrů rozštípnutých na poloviny. Jeden kmen tak byl po rozštípnutí použit ve dvou stěnách.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hanácké muzeum v přírodě

Štítky Kultura, Hanácké muzeum, Příkazy, skanzen, památka, roubená stodola, výlet, turistika, Olomouc, stodola, muzeum, Skalička (Zábřeh), Česko, Skalička, restaurování, Národní muzeum v přírodě, Martin Baxa, Olomoucký kraj, ODS

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Skvost pro novou sezonu: Hanácké muzeum otevře jedinečnou roubenou stodolu ze 16. století  |  Kultura  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.