Olomoucká zoologická zahrada oznamuje světu adaxů zprávu plnou naděje. Narodila se zde dvě mláďata tohoto kriticky ohroženého zvířete, které bychom v přírodě hledali stěží, protože počet volně žijících adaxů se podle IUCN odhaduje na 30 až 90 jedinců. Každé narozené mládě v zahradě je naší radostí, u kriticky ohrožených zvířat lze však říci, že se jedná o radost dvojnásobnou, komentuje zooložka Libuše Veselá. Sameček Vilík přišel na svět 28. ledna, samička Laděna 2. února 2019.
Olomoucká zoologická zahrada započala s chovem pouštních antilop v roce 1987. Chov adaxů se v průběhu let velmi zkvalitnil. Nyní je jejich olomoucká populace geneticky podstatně kvalitnější. V rámci evropského záchranného programu se zahrada v roce 1996 zúčastnila reintrodukce adaxů do ohraničené rezervace Souss Massa National Park v Maroku. Tehdy se vypouštění zpět do volné přírody týkalo 3 samců. Z frankfurtského letiště odstartoval speciál, v němž se pasažéry stali adaxové z různých zoologických zahrad a jejich lidský doprovod plný nadějí. V současné době čítá skupina pouštních antilop v Zoo Olomouc 7 jedinců.
Dříve obývali adaxové téměř celou saharskou oblast, dnes se však vyskytují pouze na několika málo jejích místech a řadí se k velmi vzácným zvířatům, jejich druh je veden jako kriticky ohrožený. Přirozeným biotopem se těmto pouštním antilopám staly vyprahlé oblasti. Tam se však nalézá vegetace velmi málo, stáda proto musí při hledání pastvy urazit nemalé vzdálenosti. Bílým zbarvením, které odráží sluneční paprsky, se přizpůsobují svým životním podmínkám, v zimních měsících se přebarvují do tmavších odstínů.
Na udržení populace adaxů ve volné přírodě nese výraznou zásluhu Zoologická zahrada Hannover, které náleží i vedení jejich Evropské plemenné knihy. V ní se chronologicky vedou veškerá zvířata a koordinátor Evropského záchranného programu bdí nad tím, aby se při křížení nepotkala zvířata příbuzná, či pocházející z linií, které jsou v populaci příliš početně zastoupeny. Od toho se odvíjí i transporty.