Bakteriální směs bude likvidovat letité nánosy bahna ve velké Laguně. Zatímco dříve se do dna musela „zakousnout“ lžíce bagru, dnes se nabízí ekologicky šetrnější metoda – přípravek, který způsobí rozklad organického bahna, zastaví hnilobný proces, sníží množství sinic i zelených řas a v neposlední řadě zvýší koncentrace kyslíku ve vodě.
„Přípravek, který je prostý chemie, vyzkoušeli letos na městském rybníce naši rybáři – a s výsledkem byli spokojeni, neboť došlo ke snížení vrstvy bahna o 11 centimetrů. Proto jsme se rozhodli stejnou metodu využít i na Laguně,“ uvedl náměstek přerovského primátora Michal Zácha. Město bude stát odbahnění plochy o rozloze 2, 75 hektarů 288 tisíc korun.
„Na podzim roku 2008 jsme přistoupili k odbahnění sacím bagrem. Trvalo to šest týdnů, bylo tam 90 centimetrů bahna a odbahnění tehdy přišlo na 3 a půl milionu korun,“ vzpomněl Pavel Gala z přerovského magistrátu. Jenže bagrování se neukázalo jako ten nejlepší způsob likvidace – kromě finanční náročnosti byl problém i s odvozem, uskladňováním a likvidací mnoha tun bahna. Bagrování se navíc muselo provádět v době, kdy hrozilo co nejmenší ohrožení živočichů, kteří ve vodě žijí – především pak škeble rybničné. Proto se radní tento týden rozhodli upřednostnit aplikaci speciální směsi, která rozloží usazeniny na vodu a oxid uhličitý, který se následně vyvětrá do ovzduší – a hlavně je tato metoda šetrná k vodním organismům.
„Odbahněním Laguny se vytvoří lepší životaschopné podmínky pro chov ryb, a také si od tohoto kroku slibujeme, že se plocha stane vhodnější ke koupání,“ řekl přerovský primátor Petr Měřínský. S aplikací přípravku se začne koncem dubna roku 2020, v říjnu by už měli zástupci města vědět, kolik centimetrů bahna se podařilo zlikvidovat. Samotné práce nebudou pro nikoho omezující – ani pro rekreanty ani pro rybáře.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.