Díky včasným protiepidemickým opatřením se podařilo v České republice zamezit nekontrolovanému šíření nemoci covid-19, díky čemuž nenastalo přetížení zdravotnického systému. Skoro po čtvrt roce od prvního potvrzeného případu v zemi to řekl ředitel jihomoravských hygieniků David Křivánek. Podle něj je ale ještě předčasné dělat závěry, protože nákaza je stále mezi lidmi.
„Vhodné je držet se zlaté střední cesty a situaci nedramatizovat, ale ani nepodceňovat," uvedl. Podle vedoucí jihomoravské epidemioložky Renaty Ciupek není panika potřeba, strach a stres oslabuje imunitu.
V zemi je nyní přes devět tisíc potvrzených případů. „Díky včasným protiepidemickým opatřením ministerstva zdravotnictví a vlády se podařilo zamezit nekontrolovanému šíření. V současné době se přistupuje k lokálním opatřením a jednotlivé případy jsou důsledně trasované s využitím chytré karantény," uvedl Křivánek. Podle něj se nyní značná část hygieniků věnuje pendlerům a repatriantům i administraci evidovaných přestupků.
Ředitelka protiepidemického odboru Renata Ciupek uvedla, že koronavirus řešilo zhruba 40 pracovníků epidemiologického oddělení, kterým pomáhaly desítky dalších spolupracovníků a mediků.„Je potřeba poděkovat i laboratořím, se kterými jsme byli v kontaktu, protože nám ihned telefonicky dávaly hlášení, takže jsme mohli jednat co nejrychleji," uvedla Ciupek. Podle ní se objevují především případy, že se nakazí lidé v rodině nebo jedné domácnosti.
„Objevila se nám i rodinná oslava, odkud se to potom dostalo do dalších kontaktů. Pořád platí, že rizikem je těsnější kontakt. Z náhodného kontaktu je riziko nákazy minimální," řekla Ciupek. Podle ní měla většina nakažených mírné příznaky nemoci. „Vystačili si sami s domácí léčbou, takových je přes 85 procent případů," řekla Ciupek. Podle ní by lidé neměli podléhat panice. „Stres a strach oslabuje imunitní systém," poznamenala Ciupek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.