Teplé počasí bude v Česku pokračovat. Příští týden budou maximální denní teploty zpočátku kolem tropických 30 stupňů Celsia a jen zvolna budou klesat. Na konci týdne meteorologové očekávají spíše letní dny s teplotou kolem 26 stupňů. V dalších týdnech se pak mírně ochladí ke 24 stupňům, i na začátek školního roku by mělo být teplo. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí do 6. září, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Co se týče srážek, meteorologové je očekávají průměrné až slabě podprůměrné. Týdně by mělo napršet 10 až dvacet milimetrů, tedy litrů vody na metr čtvereční. Z předpovědi je patrné, že pršet by mohlo zejména v posledních dvou týdnech prázdnin.
Průměrný úhrn srážek pro období od 10. srpna do 6. září je 62 milimetrů. Zatím nejvíc napršelo v roce 1995, kdy meteorologové naměřili 118 litrů na metr čtvereční. Nejméně srážek spadlo v roce 1953 s úhrnem 15 milimetrů.
Dlouhodobá průměrná teplota v Česku pro období příštích čtyř týdnů je 16,4 stupně Celsia. Podle záznamů vedených od roku 1951 bylo nejtepleji v roce 2018 s průměrem 18,7 stupně Celsia, zatím nejnižší průměr 13,3 stupně zaznamenali meteorologové v roce 1978.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Češi mají za sebou nejdeštivější červen od roku 1961, po kterém přišel červenec chudý na srážky a zároveň druhý nejchladnější za posledních deset let. Chladno bylo i tento týden, kdy se ještě v úterý teploty stěží dostaly ke dvacítce. Od středy už na několika místech meteorologové naměřili 26 stupňů a nyní očekávají několik dní slunečného a teplého počasí s teplotami mezi 27 a 32 stupni Celsia.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.