Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekStředa, 16. prosince 2020, 15:30
Vánoce by měly asociovat klid a pohodu. Je to čas, kdy se můžeme zastavit, užívat si přítomnost svých blízkých, odpočívat, a dopřát si nejrůznější radosti. Realita je v mnohých rodinách však úplně jiná. Všudypřítomný shon a stres pomalu ovládá i vánoční svátky a každého z nás. Eskalují dlouhodobé problémy mezi rodiči, a pokud k tomu přibude třeba i takový rozvod, na nějaký klid a pohodu nemusí vůbec dojít. Pro děti s rozvedenými rodiči bývá období Vánoc mnohdy náročné.
Tato otázka pálí spíše rodiče. Pokud jsou mezi bývalými partnery dlouhodobé rozpory, nejčastěji se objeví právě u plánování času a dárků. „Pro příjemné a úspěšné zvládnutí Vánoc se zaměřte na to, co je opravdu důležité... Na klid a pohodu. Pokud již žijete odděleně a dítě si střídáte, hledejte co nejjednodušší způsob rozdělení volného času. Dětem je jedno, jestli jsou přesně 50% času u obou rodičů, nebo u jednoho jsou o pár hodin déle. Osvědčuje se mít zhruba pevný harmonogram se 1 - 2 mi výměnami domova, který se mění v sudém a lichém roce.“ říká Ondřej Toth, dětský psycholog organizace Jak Dál?.
K tomu, abychom mohli prožít šťastné vánoční svátky v rozvedené rodině, neexistuje univerzální rada. Každé rodině může vyhovovat něco jiného. To, na čem se odborníci shodují, je, že domluva ohledně prožití svátků – ať už společných či střídavých – by měla proběhnout zavčas.
Více informací o Jak Dál? z.s. naleznete na www.jakdal.eu, jejich Facebooku nebo Instagramu. Kontaktovat je můžete na tel: +420 604 267 221 nebo emailu info@jakdal.eu.
Vánoce by se také neměly stát bojem o to, kdo dítě oslní hodnotnějším dárkem. „Děti z rozvedených rodin často mívají 2x více dárků, než jejich vrstevníci. Nekupujte si děti dary. Buďte s nimi a užívejte si volna, tak, jak to jenom půjde. Pokuste se zaměřit na to, co je možné a ne na to, co "zase" nejde kvůli aktuálním opatřením. A místo televizních zpráv se podívejte raději na nějakou pohádku,“ doplňuje psycholog Ondřej Toth. Zkuste udržet dárky ve finančně rozumných mezích. Pokud se rodiče domluví, jaké dárky a v jaké hodnotě děti od Ježíška obdrží, je to ideální situace.
„Vánoce jsem trávila na střídačku u každého z rodičů. Jeden rok u mámy a další u táty. Rozhodlo se to tak, když jsem byla malá a pak už to bylo automatické. Sama dodnes Vánoce neslavím. Nemají pro mě velkou váhu. Moji rodinu jsem nikdy dohromady nezažila,“ říká Anička, která si prošla rozchodem svých rodičů. To, jak děti prožijí Vánoce, do jisté míry buduje základy pro to, jak jednou, v dospělosti, budou právě ony trávit svátky zase se svými dětmi.
Myslete zejména na děti a zkuste si s bývalým partnerem nastavit pravidla co nejdříve. Nakonec děláte to kvůli nim. Je v pořádku klást si otázky typu: Jak to s bývalým partnerem zvládneme? Co říci dětem? Jak se chovat nebo naopak nechovat? Dělat, že se nic neděje a podobně.
Pokud jsou vztahy v rodině nebo mezi rozvedenými rodiči dlouhodobě narušené, málokdy se podaří ve vypjatých situacích zaměřit se zejména na potřeby dětí. Zapojení vhodného odborníka může výrazně napomoci hledání cest k řešení rodinné situace a zmírnit dopady na děti, které je mohou dlouhodobě zraňovat.
Olomoucká organizace Jak Dál? provází rodiny, procházející složitým životním obdobím, kterým rozvod rodičů bezesporu je. Rozpad rodiny, pomoc při řešení náročných životních událostí, krize mezi partnery a mnoho dalších témat je jejich náplní i posláním. Služby organizace poskytuje v Olomouckém kraji. Nabízí bezplatné individuální poradenství rodičům, dětem i mládeži. Organizace disponuje odborníky, kteří pracují i v takzvaných multidisciplinárních týmech a pomůžou podívat se na rodinnou situaci z různých úhlů pohledu. Realizuje unikátní program pro děti Dětský průvodce rozvodem®, pořádá besedy ve školách a další vzdělávací aktivity zaměřené na podporu rodin.
„Pokud přijdete k nám do organizace, budeme se zajímat v jaké situaci se nacházíte. Zaměříme se i na to, jak se v ní daří vašim dětem. Společně s vámi pak navrhneme další postup, jak Vás můžeme podpořit. Stačí se s námi spojit,“ uzavírá Tereza Vránová, zakladatelka olomoucké organizace Jak Dál?.
Aktivity této organizace jsou podpořeny Ministerstvem práce a sociálních věcí a Olomouckým krajem a mohou být díky tomu bezplatné.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.