Návštěvnost přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku loni navzdory pandemii koronaviru klesla jen mírně. Elektrárnu navštívilo 88 162 lidí, v meziročním srovnání o šest procent méně. Rekordní návštěvnost měla přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně v létě, řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
Z celkového počtu 88.162 návštěvníků Dlouhých strání absolvovalo loni přes 22 tisíc zájemců exkurzi v podzemních útrobách elektrárny. Dalších více než 66 tisíc lidí se nechalo vyvézt lanovkou k horní nádrži. O letních prázdninách elektrárnu Dlouhé stráně navštívilo 66 tisíc lidí. "Je to téměř o 22 procent více než v dosud rekordním roce 2017," podotkl Sobol.
V celoročním součtu návštěvníků zůstaly Dlouhé stráně loni podle Sobola na špici všech infocenter ČEZ. S odstupem následovaly jaderné elektrárny Temelín (34 359 návštěvníků) a Dukovany (15 432 návštěvníků).
"Máme radost, že se naše infocentra stala pro turisty v létě takovým tahákem. Předpokládali jsme, že spousta lidí bude trávit dovolenou v Česku, a proto jsme pro návštěvníky připravili letní kampaň Krajinou Skupiny ČEZ," uvedla vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.
Druhá vlna pandemie infocentra na podzim znovu uzavřela, lidé se však mohou do energetických provozů i přesto podívat prostřednictvím virtuální prohlídky Temelína, Dukovan, Ledvic nebo elektráren využívajících obnovitelné zdroje. "Díky virtuálním prohlídkám a 3D modelům uvidí i to, co jim běžné živé exkurze nabídnout nemohou. Třeba výměnu paliva v jaderné elektrárně, strojovnu větrné elektrárny 80 metrů nad zemí nebo přivaděč k turbíně vodní elektrárny, kudy se běžně valí desítky kubíků vody na vteřinu," řekl Sobol.
Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. Energetické zařízení přitahuje turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý.
Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.