Se zákeřnou houbou, která se rozšířila v rezervaci Žebračka, nyní bojuje město Přerov. Stromy však kácí pouze u pěšin, aby neohrozily návštěvníky, v hloubi lesa nechává nemocné dřeviny napospas jejich osudu. Díky tomuto přístupu magistrát dosáhne na dotace.
V Národní přírodní rezervaci Žebračka v posledních měsících padlo celkem 914 kubíků dřeva. Stovky jasanů napadla voskovička jasanová, která ničí dřeviny v celé Evropě. Zákeřná houba se rozšířila v přerovském lužním lese celoplošně, kácelo se však pouze u cest. Jediným důvodem byla bezpečnost lidí, kteří Žebračku navštěvují.
„Plán jsme projednali s Agenturou ochrany přírody. I nadále budeme hlídat jen bezpečnost turistů, kteří se mohou pohybovat po vyznačených trasách. Stromy v útrobách rezervace nebudeme řešit, takže když spadnou, necháme je na místě. Za toto k přírodě šetrné zacházení by nám stát mohl vyplácet v rámci takzvané újmové vyhlášky 3 miliony 186 tisíc korun každý rok, a to po dobu padesáti let,“ vysvětlil radní Přerova Michal Zácha.
Rada města na svém posledním jendání rozhodla, že o dotaci oficiálně požádá. Žádost musí být zaslána do konce března. Pokud bude Přerov úspěšný, Zácha slíbil, že peníze se vrátí zpět do přerovské městské zeleně.
Investovat by se z této sumy mělo i v samotné Žebračce, která se v roce 1949 stala vzácnou rezervací, neboť představuje unikátní zbytek původně rozsáhlých lužních lesů údolní nivy Bečvy. Má výměru 217 hektarů.
Kromě jasanů tu rostou například dub letní, jilm habrolistý, javor babyka, lípa srdčitá či střemcha obecná. Lidé zde mohou najít také patra česneku medvědího, sasanky hajní i lesní a vyskytuje se tu i řada chráněných živočichů.
„Žebračku chceme co nejvíce ponechat v původní podobě, na kácení nemáme zájem, ale ani nemůžeme ignorovat nemocné stromy u cest a zákony této země,“ dodal primátor Přerova Petr Měřínský.
„Přerované se sice zlobí, že kácíme, ale kdyby někoho strom u cesty zranil nebo dokonce zabil, museli bychom se zpovídat my, kteří jsme za stav lesního hospodářství zodpovědní, nikoliv rozhořčení návštěvníci sociálních sítí,“ podotkl vedoucí odboru majetku přerovského magistrátu Miloslav Dohnal.
S kácením stromů má ovšem v posledních dnech velký problém sousední Prostějov. Kvůli opravě vodovodu zde padlo k zemi přes třicet zdravých stromů v jedné z ulic.
"Jak je možné, že o kácení stromů v České ulici nebyli předem informováni obyvatelé? Vše proběhlo tak rychle, že jsme z toho všichni v šoku a pro mnohé z nás je to opravdu těžká rána a ukázka politické nekultury v našem městě. Padlo 31 nádherných zdravých stromů, které dodávaly ulici neopakovatelný ráz. Je to nenahraditelná ztráta," rozčilovala se jedna z obyvatelek Marie Grigová.
Prostějovská radnice tvrdí, že o plánovaném kácení informovala na svých webových stránkách již v únoru. "Řešení žádosti o udělení souhlasu k povolení kácení předcházela složitá jednání. Byly hledány možnosti, jak provést rekonstrukci vodovodu při zachování stromů," vysvětlila mluvčí radnice Jana Gáborová.
"Některé stromy byly ovšem v minulosti vysázeny přímo v trase vodovodu a bez zásahu do kořenového systému by nebylo možné opravu provést," tvrdí mluvčí. Město slíbilo, že pokácené stromy nahradí novou výsadbou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.