V dnešní době technických vymožeností se bohužel setkáváme s podvodníky, kteří cílí cestou sociálních sítí na naše peněženky. Policie radí, jak se bránit, na co si dát pozor a jak se na sítích bezpečně chovat. Policie v Olomouckém kraji registruje již na 20 podvodných útoků.
Útočníci se ve virtuálním světě vydávají za různé lékaře, vojáky na zahraničních misích, opuštěné ženy nebo muže, kteří následně potřebují finanční pomoc. O těchto podvodech jsme mnohokrát informovali a všechny důvěřivé lidi varovali. I přesto těmto podvodníkům naletělo několik desítek občanů, kteří často přišli nejen o celoživotní úspory, domy, ale někteří si vzali dokonce půjčky a do konce života se zadlužili.
Podvodníci požadují zaslání osobních údajů, údajů k internetovému bankovnictví, čísla platebních karet, popřípadě dát vzdálený přístup k vašemu počítači.
V současné době se setkáváme s podvodnými finančními poradci a pracovníky finančních ústavů. Pod záminkou zjištění napadení vašeho účtu vám nabídnou jeho rychlé zablokování. Snaží se vás přesvědčit, že vás účet byl napaden a vy musíte všechny úspory převést nebo vybrat a opět vložit do jiného systému.
Pachatelé například využívají bitcoinmaty, kdy přesvědčí poškozeného, aby vybrané peníze zde uložil, že tímto postupem je zachrání. V Olomouckém kraji registrujeme 20 takovýchto podvodných útoků. V celé republice se jedná o více jak 200 případů.
Ve všech případech je závěr stejný, peníze poškozený již pravděpodobně nikdy neuvidí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.