Za hustého deště s více než sto kilometry v nohách finišovali vojáci ve výcvikovém prostoru Libavá čtyřdenní soutěž průzkumných hlídek. Během závodu se obrazně vrátili do období protektorátu Čechy a Morava. Soutěž s devítiletou tradicí postavila před účastníky podobné nástrahy, jaké překonávali jejich předchůdci za druhé světové války.
Náročného klání se zúčastnilo 18 čtyřčlenných družstev včetně dvou týmů ze Slovenska. Soutěž ovládly týmy prostějovského 102. průzkumného praporu, kterým patřilo prvních pět příček, šestou pozici obsadili vojáci ze 43. výsadkového pluku Chrudim. Vítězství vybojovala čtveřice s anglickým kódovým označením Steel.
Hlavním cílem bylo prověřit schopnosti a dovednosti příslušníků průzkumných jednotek při plnění bojového úkolu, ale i jejich fyzickou připravenost, psychickou odolnost a sladěnost týmů. Na vojáky čekalo 23 komplexních disciplín rozmístěných ve vojenském prostoru Libavá, část z nich museli plnit i v noci. Za sebou mají i více než stokilometrový přesun náročným terénem. "Soutěž byla letos náročná, a to i vzhledem ke klimatickým podmínkám, které panovaly," uvedl zástupce mediálního týmu Michal Pravda.
Letošní námět soutěže vojáky zavedl do období protektorátu Čechy a Morava. V první části se ocitli v prostředí základen v severozápadním Skotsku, kde českoslovenští dobrovolníci museli absolvovat náročný výcvik. Po absolvování speciální přípravy elitní průzkumníky čekal výsadek na území protektorátu. Projít museli třiadvaceti disciplínami, jejich námětem byla například záškodnická činnost, pozorování, noční orientační běh, střelby a dlouhé zrychlené přesuny s výstrojí a výzbrojí. V první části soutěže se pohybovali i s výsadkářským kontejnerem, který představovala 40 kilogramů těžká kláda. Dobovou atmosféru jim během přesunu navodil i hlas Edvarda Beneše z radiostanice.
Hlídky po vysazení na území protektorátu musely najít informace z místa zasazení, které byly rozmístěné na 42 kontrolních bodech na ploše zhruba deseti kilometrů čtverečných, k dispozici měla každá z hlídek také jedno jízdní kolo, tehdy nejčastější dopravní prostředek vojáků vysazených na nepřátelském území. "Náročná byla především spánková deprivace a to, že byli soutěžící neustále v pohybu. Během pár dnů překonali 100 až 130 kilometrů se zátěží," doplnil Pravda.
První ročník soutěže průzkumných hlídek se uskutečnil v roce 2007, nejprve šlo o měření sil příslušníků bojových jednotek 102. průzkumného praporu. V letech 2008 až 2010 se do klání zapojily i hlídky dalších armádních útvarů. Kvůli přestávce poté soutěž pokračovala od roku 2013. Příčky vítězů i v uplynulých letech téměř vždy patřily týmům 102. průzkumného praporu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.