Po pěti letech se do Olomouce vrací jedinečná expozice na kolejích, na hlavní nádraží dorazí legiovlak. Pojízdné muzeum přibližuje ve čtrnácti vagonech život československých legionářů před sto lety na Transsibiřské magistrále. V plukovní prodejně mohou návštěvníci zjistit informace o svých předcích.
Legiovlak je projektem československé obce legionářské, organizace se rozhodla vytvořit repliku vlaku, jakým projížděli v letech 1918-1920 desetitisíce legionářů během válečných operací na území Ruska. Olomouc je letos patnáctou zastávkou putování speciálního muzea po České republice.
„Návštěvnost je z našeho pohledu určitě dobrá. S vlakem obvykle vyrážíme v březnu, letos jsme z logických důvodů vyjeli až v červnu. Za první dva měsíce navštívilo Legiovlak okolo 30 tisíc návštěvníků,“ informoval Jiří Charfreitag, vedoucí muzea československých legií.
Vlaková souprava se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, velitelského, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů.
„Lidé, kteří v těchto vozech jezdili, se zcela nepochybně zasloužili o vznik našeho státu. Pro lidi je většinou nejzajímavější naše plukovní prodejna. Kromě koupě upomínkových předmětů máme i databázi legionářů. Naši návštěvníci si tam mohou nechat vyhledat, jestli třeba jejich dědeček v legiích sloužil a kde. Případně pak dostanou informace, kde mohou pátrat dál,“ uvedl Charfreitag, s tím že spolupráce na mapování historie je oboustranně prospěšná.
„Sbíráme také materiály od návštěvníků, skenujeme fotografie nebo nám lidé dávají dary do muzea. Je tam nejbližší kontakt lidí s posádkou, která je připravená na nejrůznější dotazy. Díky našim návštěvníkům jsme do databáze doplnili přes 16 tisíc fotografií, je to takový památník, který s námi lidé společně budují,“ dodal.
Podle zástupců československé obce legionářské oslovují různé části expozice muže, ženy i děti. „Ve vlaku si každý najde to svoje, co mu přiblíží dobu, kdy tento vlak jezdil. Pro pány jsou zajímavé zbraně v obrněném voze. Dámy zajímá třeba sanitní vůz, kde je ukázano, v jakých podmínkách probíhalo ošetření legionářů,“ vysvětluje Jiří Charfreitag.
Pátek, 3. září 2021, 07:01
Sál svaté Kláry olomouckého Vlastivědného muzea nabídne od pátečního dne bohatou expozici tvorby Alfonse Muchy. Díla secesního malíře, který své nejznámnější ilustrace vytvořil v Paříži, si budou moci návštěvníci prohlédnout až do prosince.
Naposledy stál legiovlak na olomouckém hlavním vlakovém nádraží v říjnu 2016, od té doby doznala expozice mírných změn. „Přidali jsme některé vozy, které původně součástí legiovlaku nebyly. Jedná se například o salonní vůz. Velkou proměnou prošla expozice, kterou jsme doplnili o informace o druhé světové válce a novodobých misích. Souprava určitě není stejná, ale její základ je neměnný, bez něj by to nedávalo smysl,“ uzavírá Charfreitag.
V Olomouci mohou lidé navštívit vojenský ešalon od úterý 14.9. do pátku 24.9., ve všední den od 8 do 18, o víkendu od 9 do 19 hodin. Vstup do muzea je zdarma.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.