Počasí dnes2 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Co a za jakých podmínek smí nájemce změnit v nájemním bytě

Ve snaze si zútulnit a zpříjemnit bydlení můžete zatoužit po úpravách nájemního bytu. K leckterým změnám ovšem budete potřebovat souhlas majitele. Můžete si třeba přitlouct hřebík a po skončení nájmu jej tam nechat? A co dělat, když pronajímatel nesouhlasí s úpravou bytu, kterou nájemce potřebuje provést s ohledem na zdravotní handicap svůj nebo osoby, která s ním v bytě bydlí?

Již při prohlídce pronajímaného bytu vám mohou hlavou běžet úvahy ohledně možných úprav. Měli byste se ale s pronajímatelem ohledně zamýšlených změn v bytě dopředu dohodnout. Obecně totiž platí, že pro úpravy, přestavby nebo jiné změny potřebuje nájemce souhlas pronajímatele.

Otázkou je, co vše lze považovat za změnu v bytě. Panuje názor, že změnou je jakýkoliv zásah do bytu, který není jeho údržbou či opravou. „Například při přitlučení hřebíku do zdi se ale lze přiklonit k názoru, že k tomu nájemce souhlas pronajímatele nepotřebuje, pokud po skončení nájmu úpravu odstraní, tedy vymaluje, popřípadě zasádruje dané místo,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. A dodává: „Ovšem jinak by tomu bylo v případě, že by nebylo možné zásah do zdi odstranit, zde by se souhlas pronajímatele vyžadoval.“

Provedete-li zásadnější úpravy bez souhlasu pronajímatele, může po vás žádat, abyste je okamžitě odstranili, respektive uvedli byt do původního stavu. Jedná se třeba o bourání příček, přestavbu kuchyně či koupelny. Jestliže jste úpravy provedli bez souhlasu pronajímatele, nemáte právo na náhradu vynaložených nákladů. A to ani v případě, že se úpravami zvýšila hodnota bytu a pronajímatel nakonec jejich odstranění nepožaduje. Naopak, pokud se hodnota bytu provedenými úpravami sníží, může po vás pronajímatel požadovat náhradu způsobené škody.

Dohoda o úpravách, která může být podle situace i zanesena do nájemní smlouvy, by tedy měla být co nejpodrobnější. Její součástí by měl být nejen popis možných úprav, ale i případná povinnost změny při skončení nájmu odstranit, případně to, zda je majitel bytu proplatí.

Z uvedeného pravidla, podle kterého musejí být úpravy provedeny pouze se souhlasem pronajímatele, však existuje výjimka. „Souhlasu pronajímatele není zapotřebí, jestliže je změna v bytě nutná vzhledem k zdravotnímu postižení nájemce či osoby, která s ním v bytě bydlí. Ovšem nájemce se v takovém případě musí obrátit na soud, který souhlas může za pronajímatele udělit, jestliže dospěje k názoru, že úprava je nutná,“ uvádí Eduarda Hekšová. A uzavírá: „Nájemce pak musí změnu po skončení nájmu odstranit, pokud to pronajímatel požaduje.“

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Tisková zpráva | Foto Jan Luxík

Štítky nájem, bydlení, nájemník, dTest

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Co a za jakých podmínek smí nájemce změnit v nájemním bytě  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.