Obyvatelé Rapotína, Vikýřovic a Petrova nad Desnou na Šumpersku budou lépe chráněni před povodněmi. Protipovodňová opatření, jako jsou revitalizovaná ramena říčky Desné, biotopy nebo ochranné hráze a zídky, přišla na 375 milionů korun.
Protipovodňová opatření v délce 2,6 kilometru mají ochránit Rapotín, Vikýřovice a Petrov nad Desnou až před padesátiletou povodní. Obce se do zvýšení své ochrany pustily zejména po zkušenostech z roku 1997, kdy jen v Rapotíně katastrofální záplavy způsobily škody za 40 milionů korun a vyžádaly si oběti na životech.
"Jedná se o území s velmi zahuštěnou zástavbou, kde každá povodeň přináší velké rozlivy," upozornil starosta Rapotína Bohuslav Hudec. Protipovodňová opatření jsou vybudována v záplavovém území řeky Desné, na kterém kvůli vysokému riziku povodní není povolena stavba obytných donů.
Stavba začala v září roku 2018, úpravy kombinují přírodě blízké prvky a technická opatření. Stavbaři vybudovali pět povodňových parků, jejichž součástí jsou tři revitalizační ramena s biotopy, která převedou část povodňového průtoku, a tím výrazně sníží hladinu. Vybudovány byly takzvané rybochody, které výrazně zlepší podmínky pro migraci vodních živočichů.
Projekt je v souladu s koncepcí protipovodňové ochrany na řece Desné, kterou zajistilo Povodí Moravy se Svazkem obcí údolí Desné. Koncepce předpokládá výstavbu dalších etap protipovodňových opatření.
"V současné době probíhá příprava navazující etapy od Vikýřovic směrem k Šumperku. Škody na vodohospodářském majetku a korytě v letech 2007 a 2010 dosáhly v souhrnu s tokem Hučivé Desné 37,6 milionu korun," řekl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.
Neděle, 7. června 2020, 22:43
Hladina toku Merta v Sobotíně na Šumpersku, Oslavy v Dlouhé Loučce na Olomoucku a Desné v Koutech nad Desnou vystoupaly dnes večer kvůli silným bouřkám na třetí povodňový stupeň. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu. Hasiči v...
Navazující části protipovodňových opatření v údolí Desné budou podle starosty Hudce velmi nákladné. Chystaná etapa od Vikýřovic k Šumperku má stát zhruba půl miliardy korun. "V tuto chvíli zatím nemůžeme hovořit o komplexní protipovodňové ochraně, protože ještě musíme vybudovat další etapy," řekl Hudec.
Podle něj by v příštích letech měl v Rapotíně přijít na řadu také úsek od soutoku říčky Merty s Desnou směrem k Velkým Losinám. Protipovodňovou ochranu by pak dál zvýšily poldry u nedalekého Sobotína a Velkých Losin.
Letos dokončená protipovodňová opatření v Rapotíně byla financována především z dotace Státního fondu životního prostředí, zbylých 15 procent financovalo Povodí Moravy, obce a olomoucké hejtmanství.
Pondělí, 7. června 2021, 10:56
Povodí Moravy začalo bourat zeď na pravém břehu řeky Bečvy v Hranicích, kde připravuje stavbu nové protipovodňové zídky. Ta by měla obyvatelům poskytnout ochranu až na úroveň padesátileté povodně. Kvůli stavbě musí vodohospodáři snížit hladinu Bečvy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.