Zloději ukradli v České republice 7210 kol za rok 2015. Situace se zhoršuje vždy s příchodem jara a v létě, kdy lidé na kolech vyjíždějí nejčastěji. Jenže je také nechávají bez dozoru nebo nedostatečně zabezpečené. Jak krádeži kola předejít? Tady je několik rad, které je potřeba dodržet, aby vaše kolo i nadále patřilo vám.
Zamykat kolo by měla být samozřejmost. Přesto s tím má řada cyklistů problém. Podle nich je zámek těžký, nikam se na kolo nevejde, překáží. „Pak je ale potřeba si rozmyslet, že kilogram navíc v podobě zámku může zachránit kolo třeba za desetitisíce,“ říká Jan Hrnčíř, bezpečnostní expert společnosti ASSA ABLOY, která vyrábí i cyklozámky.
Přiznejme si, že česká města stále moc přívětivá k cyklistům nejsou. Správně byste měli kolo zamknout k pevnému stojanu, jenže těch moc není, a tak musíte improvizovat. Když už nic takového nenajdete, zamykejte kolo alespoň přes rám nebo přes vidlici. I tak ale hrozí, že zloděj prostě kolo popadne a odnese. Špatný nápad je třeba zamknout jen přední kolo – zloděj ho „vycvakne“ z úchytů a klidně odejde i bez něj.
Jdete jen koupit pár rohlíků do obchodu? I tak kolo pořádně zamkněte. Argumentem není ani to, že na kolo stále vidíte. Než se dostanete přes regály a pokladny, zloděj může být dávno v trapu.
V noci by kolo rozhodně nemělo být nikde na očích. Pokud vám na něm záleží, schovejte ho do domu. „Ani tam ale nezapomeňte kolo zamknout a opět nejlépe k něčemu pevnému,“ radí Hrnčíř. Pokud použijete zámek s dostatečně dlouhým lankem, můžete zamknout i další předměty nebo víc kol najednou.
Pokud vám na kole opravdu záleží, investujte do některého z dalších způsobů ochrany. Kolo je možné opatřit GPS lokátorem, díky kterému pak okamžitě najdete jeho polohu. Na kolo se také dají rozmístit mikrotečky. Zloděj nic nepozná, ale kolo lze pak jednoznačně identifikovat třeba při jeho přeprodeji.
Krádeže jízdních kol za rok 2015 v České republice
zdroj Policie ČR |
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.