Olomoučané se ptají na kryty civilní obrany. Primátor požádal o zmapování stavu objektů

Autoři | Foto Město Olomouc

Město Olomouc eviduje při současné válečné situaci mezi Ukrajinou a Ruskem zvýšený počet dotazů na rozmístění a možné využití krytů civilní obrany. Řada z těchto zařízení již neslouží svému původnímu účelu, v případě nebezpečí by se využívala spíše takzvaná místa improvizovaného krytí.

„Dnes ráno na jednání bezpečnostní rady města pověřil primátor města Olomouce hasičský záchranný sbor a odbor ochrany olomouckého magistrátu prověřit a zmapovat stálé kryty využitelné pro civilní ochranu i místa vhodná a použitelná k improvizovanému ukrytí,“ uvedla mluvčí olomoucké radnice Jana Doleželová.

Aktivace stálých krytů i míst improvizovaného ukrytí se podle zástupců města předpokládá až v případě reálné vojenské hrozby. V této chvíli bude docházet pouze k jejich monitoringu a zmapování stavebně technického stavu.

Ve středu neproběhne zkouška sirén. Důvodem je obava z šíření paniky

V březnu neproběhne pravidelná zkouška sirén, která se obvykle koná každou první středu v měsíci. Důvodem je krize na Ukrajině a také to, že by sirény mohly vyvolat nežádoucí paniku mezi obyvateli. Ve středu 2. března se v pravé poledne sirény...

S ohledem na dosavadní bezpečnostní situaci v Evropě po roce 1989 se v aktuální státem schválené koncepci ochrany obyvatel nepředpokládá ukrytí obyvatelstva v důsledku vojenského útoku.

„Kryty a místa improvizovaného ukrytí provozovaná před rokem 1989 jsou buď v držení soukromých vlastníků a ke svému původnímu účelu se již více než 30 let nepoužívají, nebo se jedná o objekty ve školských zařízeních či veřejných budovách, které se sice udržují, ale jsou aktuálně využívané k jiným účelům,“ přiblížila Jana Doležalová.

Pro potřeby improvizovaného ukrytí ale stále mohou posloužit, podobně jako další vhodná místa, mezi které se řadí například podchody, podzemní garáže a podobně. Jeden z nejznámějších krytů civilní obrany v Olomouci je v Bezručových sadech, objekt z roku 1957 se rozkládá na dvou patrech a čítá 39 podlaží. V posledních letech sloužil zájemcům pro různé akce, pronajmout si jej lidé mohli od informačního centra města Olomouce. Jako rozlehlé kryty byla zbudována například kina v Prostějově a Přerově.

Spontánní sbírky v garáži i příprava kamionů s materiálem. Kraj žije pomocí Ukrajině

Jídlo, oblečení, spacáky i převoz z hranic a nabídka ubytování. Také v Olomouckém kraji se po vpádu ruských jednotek na území Ukrajiny zvedla obrovská vlna solidarity. Lidé hledají cesty, jak pomoci občanům napadané země. Kamiony s materiálem pro...

Hodnocení článku je 36 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Ukrajina, konflikt, kryt, bezpečnost, Civilní obrana, Olomouc, Rusko, Jana Doleželová, Hasičský záchranný sbor, Evropa

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.