Členové posttraumatického týmu hasičů běžně pomáhají lidem po požárech, povodních, tragických autonehodách a jiných traumatizujících událostech. V posledních týdnech však začali v asistenčních centrech v Šumperku a Olomouci pomáhat také lidem prchajícím před válkou.
Stanovištěm psychosociální podpory v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině v Olomouci prošlo již přes 4 100 lidí, z toho 1 700 dětí. Pomoc odborníků využilo 120 uprchlíků, které bylo nutné po psychické stránce stabilizovat a poskytnout jim odbornou posttraumatickou péči. Asi 70 z nich pak byla doporučena následná psychologická pomoc.
"Nechali na sebe kontakt na našem stanovišti a my se jim snažíme postupně zajistit péči," vysvětlil psycholog olomouckých hasičů David Dohnal, který v rámci asistenčního centra koordinuje psychosociální podporu.
Tým psychosociální pomoci tvoří hasiči, policejní interventi, pracovníci Střediska sociální prevence Olomouc či dobrovolníci z Univerzity Palackého a humanitárních organizací. Celkově se v Olomouci a Šumperku střídá 54 pracovníků.
V centru pomáhá i jeden z dlouholetých členů posttraumatického týmu hasičů Martin Daniš. "Musíme je stabilizovat, ujistit je, že jsou v bezpečí, že jim nic nehrozí. Vrátit je do reality, aby vnímali tady a teď a aby si uvědomili, že musí myslet na budoucnost kvůli dětem," vysvětlil Daniš.
Čtvrtek, 31. března 2022, 16:04
Maryna Kovalova je studentka z ukrajinské Oděsy a na Cyrilometodějské teologické fakultě studuje etiku a kulturu v médiích. Ve svém volném čase pomáhá ukrajinským uprchlíkům a promlouvá na shromážděních na podporu Ukrajiny.
V centru jsou uprchlíkům předávány také důležité informace pro pobyt v České republice. Lidé mají možnost zeptat se také na podrobnosti ohledně vzdělávání, kurzů, fungování veřejné zprávy a dalších detailů. "Nejčastěji se zajímají o vzdělání pro své děti. Kdy a kde mohou chodit do školy," popisuje Daniš.
Kromě ukrajinských uprchlíků poskytují odborníci pomoc i těm, kteří v centrech pomáhají. Nejohroženější skupinou jsou právě tlumočníci a dobrovolníci. "Ti jsou denně vystaveni všem emocím, traumatům, válečným zkušenostem a po náročné dvanáctihodinově směně je potřeba, aby ze sebe vše setřepali. Potřebujeme, aby se všichni, kdo v centru pracují, udrželi co nejdéle v psychické pohodě, i když jsou zde vystaveni velkému stresu," doplnil Dohnal.
Neděle, 3. dubna 2022, 11:48
Tlumočnice z angličtiny a ruštiny Karolína Sýkorová studuje, pracuje a do toho je maminkou dvouleté holčičky. Přesto poté, co vypukla na Ukrajině válka, neváhala a vyrazila pomáhat na slovensko-ukrajinské hranice. Byla jednou z prvních, s kým přišli...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.