V kraji se chystá čarodějnický ohňový rej. Hasiči apelují na bezpečnost a ohlášení pálení

Autoři | Tisková zpráva | Foto Stanislav Heloňa

Na řadě míst nejen v Olomouckém kraji se po dvou letech covidových omezení chystají oblíbené večerní akce, které jsou spojené s filipojakubskou nocí. Tradiční pálení čarodějnic láká rodiny s dětmi, podle hasičů je ale potřeba dbát i na bezpečnost. Organizátorům doporučují nahlásit místo a termín zapálení vatry předem například s využitím jednoduché webové aplikace.

Podle mluvčí krajských hasičů Lucie Balážové jsou březen a duben měsíce, kdy jednotky hasičského sboru vyrážejí k požárům v přírodním prostředí nejčastěji. „Od začátku letošního roku jsme řešili už více než sto požárů trávy, polí, luk a lesů,“ podotýká Balážová.

V Olomouci se v sobotu chystá pálení čarodějnic například v areálu Korunní pevnůstky, na hřišti v městské části Holice, na fortu v Křelově či u jezera Poděbrady.

Podnikatelé musejí ze zákona ohlásit oheň na volném prostranství ze zákona, dalším organizátorům hasiči ohlášení výrazně doporučují. „Využít mohou jednoduchou webovou aplikaci. Ohlášení nám pomůže předejít planým výjezdům a naopak, pokud je to nutné, urychlí zásah jednotek,“ objasňuje mluvčí Balážová.

Lidé své táboráky musí zabezpečit, tak, aby se jim nevymkly z kontroly. Pokud způsobí požár, mohou podle zákona o požární ochraně zaplatit pokutu až pětadvacet tisíc. 

Doporučení a rady hasičů, jak čarodějnický oheň dobře zabezpečit

- místo pro rozdělávání ohně musí být bezpečně izolováno od hořlavých materiálů a ohraničeno pruhem širokým nejméně jeden metr, zbaveným jakýchkoliv hořlavin.  Je nutno dát pozor i na kořeny stromů a keřů. Od kraje lesních porostů musí být vzdálenost minimálně padesát metrů, v případě stohu je pak nutno dodržet odstup minimálně dvojnásobný. Zcela zakázáno je například rozdělávání ohně ve vysoké suché trávě, na strništi atd.

- i slabý vítr může způsobit rozšíření ohně na okolní porosty nebo domy. Při silném větru a v době velkého sucha oheň venku raději vůbec nerozdělávejte.

- hranici z polen je potřeba stavět tak, aby byla stabilní a nehrozilo její zhroucení do stran. Jinak se mohou plameny rozšířit do okolí a vymknout se kontrole.

- při rozdělávání ohně kdekoliv v přírodě či na volném prostranství v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako třeba benzín, naftu či líh.

- při pálení ohňů by měla být vždy přítomna alespoň jedna osoba starší 18 let.

- oheň se nesmí ponechat bez dozoru. Hlídejte, aby nedošlo k jeho nekontrolovatelnému šíření a vzniku požáru. Mějte nachystán dostatek vody či písek nebo hlínu, kdyby se oheň vymykal kontrole. I proto je dobré umístit ohniště v blízkosti vodního zdroje. Příjezdové cesty vedoucí k místu pálení musí být průjezdné.

- opustit místo pálení je možno až poté, co je ohniště důkladně uhašeno, ať už prolitím vodou, nebo zasypáním zeminou. Pamatujte, že i ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou skrývat žhavé oharky a poryv větru je znovu rozdmýchá a oheň roznese.

Zdroj: Hasičský záchranný sbor ČR
Řeku Moravu v Olomouci přehradili hasiči nornou stěnou. Kvůli barvě z mostu Rejnok

Norná stěna v Moravě nedaleko Kojeneckého ústavu v Olomouci zaujala kolemjdoucí na Velikonoční pondělí. Hasiči zde zachytávali zbytky syntetických barev, které unikly dělníkům do vody při nástřiku nového mostu na Masarykově třídě. Situaci monitorují...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Pálení čarodějnic, tradice, oheň, akce, hasiči, požár, Olomoucký kraj, Olomouc, Hasičský záchranný sbor, Holice, Poděbrady, Křelov

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.