Situace ve včelstvech více než tisícovky chovatelů monitorují už několik let vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Olomouc. Za uplynulou zimu byl podle výsledků průzkumu úhyn včel jeden z nejnižších. Velké ztráty tentokrát nenapáchalo onemocnění varroáza, chladnější počasí ale loni způsobilo nižší produkci medu.
"Na základě vyhodnocených dotazníků byly letošní ztráty včelstev v tuzemsku vyčísleny na 8,4 procenta a jsou jedny z nejnižších za dobu monitoringu v České republice. Podobně nízké ztráty produkčních včelstev byly zaznamenány v pilotním ročníku 2013/14 a v roce 2015/16," přiblížil výsledky Jiří Danihlík z katedry biochemie Přírodovědecké fakulty UP. V předchozím ročníku, který byl zaměřen na zimu 2020/21, nepřežilo zimní měsíce necelých 15 procent produkčních včelstev.
Nejvyšší ztráty včelstev v uplynulé zimě zaznamenali chovatelé v Praze (18,1 procenta) a Libereckém kraji (16 procent). Naopak nejnižší úhyny nahlásili včelaři v Královéhradeckém kraji (5,5 procenta). Mezi hlavní příčiny ztrát včelstev patřila nosematóza, vyhladovění včelstev a také zootechnické chyby. "Varroóza byla nejspíše minoritní příčinou letošních úhynů. Problémy působila jen velmi lokálně," podotkl Danihlík.
Úterý, 10. května 2022, 07:09
V úvodu letošního roku mohli začínající i již zkušenější včelaři žádat Olomoucký kraj o finanční podporu. Hejtmanství eviduje 77 řádně podaných žádostí, na rozvoj chovu včel v regionu tak půjde z krajského rozpočtu více než 700 tisíc korun.
Téměř polovina včelařů v dotazníkovém šetření projektu COLOSS: Monitoring úspěšnosti zimování včelstev uvedla, že rok 2021 byl opět charakteristický nízkou či podprůměrnou produkcí medu, kterou chovatelé zaznamenali i v roce 2020. "Na produkci medu se jednoznačně podepsal vývoj počasí v jarních měsících, kdy bylo chladno a deštivo. Mnozí chovatelé museli svá včelstva dokrmovat v době, kdy obvykle vytáčejí med. Letošní rok má zatím z pohledu produkce medu velmi slibný vývoj," řekl Danihlík.
Odborník z katedry biochemie dále upozornil, že po loňském útlumu varroózy by letos měli být včelaři ve střehu. "I s ohledem na dosavadní průběh počasí hrozí, že se již během léta přemnoží parazitičtí roztoči varroa destructor. Tito roztoči jsou pro včely velmi nebezpeční. Na našem webu mohou včelaři nalézt návody a články, jak varroóze efektivně předcházet,“ podotkl.
V Česku je evidováno bezmála 700 tisíc včelstev a zhruba 61 tisíc včelařů. Odborníci z kateder biochemie a geoinformatiky PřF UP díky pravidelným monitoringům zimování včelstev zjistili, že rozsáhlé úhyny včel se v Česku opakují v průměru jednou za dva až tři roky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.