V některých oblastech Olomouckého kraje panuje podle nejnovější předpovědi meteorologů velká pravděpodobnost, že zde porostou houby. Mohou za to deště z poslední doby a následné teplé počasí. V regionu mohou nyní lidé podle mykologů najít například na kováře, dubáky nebo holubinky.
"Na některých místech v regionu se už určitě dá něco najít. Docela zapršelo, je teplo a ukázaly se už první houby. Lidé našli první kováře, dubáky a byly i nějaké holubinky," potvrdil Milan Plášek z Mykologického spolku v Přerově.
Například kováři podle něho rostou v Hostýnských vrších, další úlovky však lidé nosí i z ostatních míst střední Moravy. "Hlavní houbařská sezona je samozřejmě vždy na podzim, ale houby už rostou a dá se něco najít. Nebude to ve velkém, ale na procházku po lese to určitě je," dodal mykolog.
Pátek, 18. září 2020, 19:00
Vzácné druhy jako hřib žlutý, voskovka ovčí, hřib Moserův nebo hřib horský zdobí ode dneška tradiční mykologickou výstavu hub v Přerově. Mykologové se kvůli expozici rozjeli do Jeseníků či do Hostýnských vrchů, nashromáždili přitom na 300 druhů hub;...
Místa, kde je velká pravděpodobnost růstu hub, jsou podle nejnovější předpovědi meteorologů na severovýchodě Olomouckého kraje okolo Moravského Berouna a na východě poblíž Hustopečí nad Bečvou.
"Mapa vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub. Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech v kombinaci s průměrnými teplotami posledních sedm dní. Obecně platí, že houby začínají nejvíce růst po vydatných deštích, asi 10 dní po nich, a následném teplém, nikoli však horkém počasí," uvádějí meteorologové.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.