Speciální dotykový model sloupu Nejsvětější Trojice je nově k dispozici v prostorách olomoucké radnice nejen pro osoby se zrakovým postižením. Občané i turisté mohou díky propracované zmenšenině získat představu o podobě jedné z nejvýznamnějších barokních památek v hanácké metropoli.
Neděle, 22. května 2022, 16:06
Odbornou péči bude po letech potřebovat sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci. Barokní skvost na Horním náměstí zapsaný do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO má podle restaurátorského posudku narušené zejména kamenné prvky. Restaurátorské...
V Olomouci vznikají takzvané haptické modely pro zpřístupnění památek slabozrakým a nevidomým již několik let, oproti dřívějším zjednodušeným objektům ze dřeva je zmenšený sloup Nejsvětější trojice vyrobený z epoxidových pryskyřic a dalších odolných materiálů. Autorem modelu je sochař Otakar Ruček. „Práce trvala plné dva měsíce, model má kovovou kostru a měl by být opravdu odolný a vydržet desítky let,“ přiblížil Otakar Ruček.
Vedle staršího a většího modelu sloupu vyrobeného již v 18. století stojí nyní ve foyer 1. patra olomoucké radnice zmenšenina památky uzpůsobená zejména pro lidi se zrakovým postižením. Během slavnostního odhalení vyzkoušela haptický model nevidomá Veronika Dohnalová.
Sobota, 13. srpna 2022, 15:58
Bez zrakových vjemů se naučila bez větších obtíží fungovat nevidomá Romana Hladišová z Olomouce. Vystudovala vysokou školu a získala magisterský titul v oboru sociální práce. S partnerkou pečuje o svého syna. Trable však zažívá při hledání...
„Záleží na tom, jestli konkrétní člověk někdy dřív tu památku viděl a může si teď u modelu hmatový vjem spojit s obrazovou vzpomínkou, nebo je jako já nevidomý od narození. I pro nás to ale má velký smysl. U velkých objektů, jako jsou tyto památky, si je nemůžeme hmatem ve skutečnosti prohlédnout, zatímco ten model nám to dovoluje a my tak můžeme získat dost dobré povědomí o tom, jaká ta památka je,“ vylíčila Veronika Dohnalová a dodala: „Takovou možnost vítáme, pomáhá nám to představit si, jaké jsou základní tvarové prvky daného stylu, v tomto případě baroka.“
Zpracování modelu památky zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO navazuje na úspěšný projekt TyfloCentra Olomouc Zpřístupnění olomouckých památek zrakově postiženým. „V rámci tohoto projektu bylo zhotoveno již sedm modelů, a to budova radnice, chrám sv. Michala, chrám sv. Mořice, katedrála sv. Václava, chrám sv. Gorazda, Klášterní Hradisko a Bazilika navštívení Panny Marie,“ vyjmenoval mluvčí olomoucké radnice Michal Folta.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.