U příležitosti sto padesátého výročí narození vlastence, advokáta, literáta a dlouholetého olomouckého starosty Richarda Fischera vydala Vědecká knihovna Olomouc novou knihu s názvem Život je mnoho. Kromě publikace je významné osobnosti z Hané věnována i speciální výstava v prostorách knihovny.
Středa, 28. září 2022, 13:10
Horní náměstí prošlo za všechna staletí mnoha proměnami. Dějiny tohoto místa jsou stejně staré jako samotné město Olomouc. Vedle staršího Dolního náměstí ve 13. století postupně vyrostla osada kolonistů a cizích kupců, která určila pozdější podobu...
Autorkou knihy i výstavy o životě Richarda Fischera je historička Kristýna Bařinová z Vědecké knihovny Olomouc. Knižní novinka je vůbec prvním zpracováním přehledové biografie muže, který stál coby starosta v čele města Olomouce v letech 1923 až 1939. Po pondělním slavnostním křtu knihy v obřadní síni olomoucké radnice následovala vernisáž výstavy. Ta bude v Galerii Biblio v hlavní budově vědecké knihovny návštěvníkům k dispozici do 29. října.
„Ačkoliv Richard Fischer usedl do starostenského křesla až v roce 1923, nelze mu upřít prvenství Čecha, který stanul v čele olomoucké radnice a převedl město do rukou české správy. Fischer dostál také své pověsti moderního vizionáře, jehož úsilím se podařilo obnovit a především realizovat někdejší myšlenku vytvoření takzvaného Velkého Olomouce připojením třinácti obcí, jež doposud představovaly olomoucká předměstí,“ říká k Fischerovi autorka publikace a kurátorka výstavy Kristýna Bařinová.
Fischer ve funkci olomouckého starosty setrval až do osudného 15. března roku 1939, kdy pronáší svůj poslední odvážný projev a předává správu města do rukou německých okupantů.
Aktivní profesní život Richarda Fischera se odehrával na pozadí přelomových událostí rakousko-uherské monarchie, první i druhé republiky a částečně také období okupace. Více než padesát let zasvětil prosazování českých národních snah, spravedlivému fungování komunální politiky a podpoře a obhajobě potřeb a požadavků českého národa. Jeho celoživotní postoje moderního demokraticky smýšlejícího politika, literárně činného a společensky angažujícího se člověka charakterizuje zejména odhodlanost boje za českou Olomouc. Vedle politických a národně buditelských aktivit současně nepolevil ani ve své advokátské praxi.
Válečné období prožil v rodných Lošticích, kde i nadále poskytoval právnické rady místním i přespolním, kteří se na něj s důvěrou obraceli. Po válce se sice v září roku 1946 vrátil do milované Olomouce, ale veřejného života se již neúčastní. Duši prvorepublikového demokrata zdrtil nástup komunistického režimu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.