Počasí dnes-2 °C, zítra0 °C
Pondělí 6. února 2023  |  Svátek má Vanda

Povinné respirátory v dopravě byly letos na jaře přiměřené, rozhodl soud

Povinné nošení respirátorů v hromadné dopravě bylo v souladu se zákonem. I na jaře letošního roku, tedy po dvou letech pandemie, stále šlo o přiměřené opatření v boji proti šíření koronaviru. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl návrh ženy z Prahy na zrušení části opatření, které bylo účinné od poloviny března. Nyní už v platnosti není, soud by tedy maximálně mohl zpětně konstatovat nezákonnost opatření ministerstva zdravotnictví.

Žena tvrdila, že ji povinnost zakrývat si nos a ústa omezuje, že riziko spojené s infekčními chorobami je v podstatě přirozená věc a že není úkolem státu, aby ji chránil proti její vůli.

NSS připomněl, že účelem povinného nošení respirátorů byla ochrana ohrožených skupin lidí, a to i za cenu určitého omezení práv ostatních. „Povinnost nošení respirátoru tam, kde v důsledku kumulace osob na jednom místě a ve stejném čase hrozí zvýšené riziko šíření koronaviru, se jevila být účinným, potřebným a přiměřeným nástrojem potlačování a předcházení epidemie onemocnění covid-19," stojí v rozhodnutí NSS.

„Povinná prevence při ochraně před nákazou měla s přibývajícím časem ustupovat ve prospěch svobody volby a s tím spojené nutnosti unést důsledky s touto volbou spojené; v rozhodné době však ještě existovaly důvody k zachování povinnosti nosit respirátor," konstatoval soud.

Nošení roušek a další ochrany dýchacích cest se stalo jedním se symbolů boje proti nemoci covid-19. Jejich zavedení v půlce března 2020 přijímala veřejnost různě. Roušky se nosily do konce června 2020, po letním uvolnění se v září vrátily. Od února 2021 je pak převážně nahradily respirátory. Nošení roušek po jejich zavedení část populace nejen v ČR odmítala - někteří argumentovali nepříznivými zdravotními důsledky, část lidí nenosila roušky na znamení odporu proti vládním nařízením. Většina Čechů ale povinnost dodržovala.

Od letošního 14. března skončila po rozhodnutí vlády Petra Fialy (ODS) povinnost nosit respirátory ve většině vnitřních prostor s výjimkou hromadné dopravy, zdravotnických a sociálních zařízení. V hromadné dopravě se pak respirátory přestaly vyžadovat od 14. dubna.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Vít Hassan

Štítky ČR, soud, koronavirus, MHD, správní

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.