V exotických destinacích se turisté setkávají s možností vyfotografovat se s exotickými zvířaty. Při jejím využití se ale často stávají nevědomými podporovateli ilegálního obchodu s mnohdy ohroženými druhy. Na tento problém upozorňuje Záchranný program Kukang, jehož koordinátorkou je terénní zooložka olomoucké zoo.
Čeští turisté si stále častěji ke své rekreaci vybírají exotické destinace, jako jsou země jihovýchodní Asie či Latinské Ameriky. Tam mohou narazit na nabídky vyfotografování či pomazlení se s divokým zvířetem za peníze. Tato zvířata se ale do vlastnictví pouličních obchodníků nejčastěji dostávají upytlačením z volné přírody.
„Poté, co dojde k odchytu v přírodě, je zvíře drženo většinou v otřesných podmínkách,“ vysvětluje ředitel programu Kukang František Příbrský. Mezi koordinátory tohoto programu patří také zooložka z Olomoucké Zoo Lucie Čižmárová. Ta v rámci nové kampaně „I Am not Your Toy!“ (Nejsem tvá hračka!) vytvořila aranžovanou fotografii kostry outloně na ruce turistky.
„Když si uvědomíte, že například takový outloň může být v sezóně každý den nabízen na pláži až stovkám turistů k vyfotografování, není až taková nadsázka říci, že je umazlený k smrti,“ vysvětluje Čižmárová. Kostra má podle ní také znázorňovat úbytek outloňů ve volné přírodě.
Právě kvůli odchytu a nelegálnímu obchodu se jejich počet za posledních dvacet let snížil až o třetinu. Pokud turisté na svých cestách na podobné praktiky narazí, měli by kontaktovat místní policii nebo úřady na ochranu přírody.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.