Ve věku čtyřiadevadesáti let zemřel v Bratislavě architekt a urbanista Antonín Škamrada, který se podílel na záchraně historického centra Olomouce, rekonstrukci Klášterního Hradiska i katedrály svatého Václava. Projektoval také například koleje Bedřicha Václavka a další stavby. Je držitelem Ceny města Olomouce.
Architekt Antonín Škamrada prožil většinu profesního života v Olomouci. Zprávu o jeho úmrtí dnes olomoucká radnice oznámila na webových stránkách.
Antonín Škamrada se narodil 4. prosince 1928 v Bystrovanech u Olomouce, u věhlasného profesora Bohuslava Fuchse vystudoval architekturu a po studiích odešel do Olomouce do Stavoprojektu. Později se zaměřil na rekonstrukce památkových objektů. V šedesátých letech se podílel na obnově historického centra Olomouce, kdy se podařilo zachránit řada cenných domů.
"Po zrušení soukromého vlastnictví dostala vše Domovní správa. Už v té době domy v centru města nevypadaly dobře a údržba se na nich vůbec nedělala. Ve Stavoprojektu jsme byli první, kdo se tím začal komplexně zabývat. Zpracovali jsme takzvaný asanační plán a upozornili jsme na akutní případy. Některé se podařilo opravit. Ale záchrana celkového dědictví se nedala s pár řemeslníky městského stavebního podniku realizovat,“ vzpomínal Škamrada v roce 2016.
Pondělí, 6. března 2023, 14:55
Mezi Top 10 trendy destinací v celosvětovém měřítku nedávno zařadil Olomouc server booking.com, na krátký výlet do hanácké metropole v únoru zavítal také jeden z nejzcestovalejších Čechů Lukáš Codr. Videoherní vývojář s mnohaletou zahraniční...
V osmdesátých letech se podílel na generální rekonstrukci Klášterního Hradiska.
"Na porady jezdil i nejvyšší architekt Číla. Když došlo na barevnost Hradiska, prohlásil, no baroko přece bude červený. Máme to tak v Roudnici, v Praze… Samozřejmě, že jsem nesouhlasil. Oponoval jsem tím, že Morava má daleko blíž k Rakousku a rakouské kláštery jsou žluté. Sám jsem je viděl. Nakonec tedy okr zvítězil," popisoval.
V roce 1995 připravoval prostory pro papeže v Arcibiskupském paláci, navrhl i papežské apartmá. "Vzhledem k tomu, že jsem se během těch prací dopodrobna s palácem seznámil, dostal jsem potom na stůl řadu dalších úprav. Také jsem byl požádán o spolupráci na Velehradě a nakonec na rekonstrukci dómu. Stal jsem se jakousi stálou součástí inventáře kapituly," usmíval se v roce 2016.
Poslední roky života Antonín Škamrada bydlel u své dcery v Bratislavě. Poslední rozloučení se uskuteční ve čtvrtek 16. března v bratislavském krematoriu. V Olomouci bude 27. května sloužena zádušní mše, poté proběhne vzpomínkové setkání.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.