Počasí dnes8 °C, zítra11 °C
Středa 29. března 2023  |  Svátek má Taťána

VIDEO: V Jeseníkách dvakrát zasahoval vrtulník. Jeden muž měl záchvat, na druhého spadl strom

Dvakrát musel do nejvyšších moravskoslezských hor letět vrtulník záchranářů. Na Švýcárně pomáhal muži, který měl epileptický záchvat. O den později záchranáři resuscitovali dřevorubce, na kterého na Ramzové spadl strom.

"U život ohrožujících stavů si už neumíme zásahy bez spolupráce s leteckými záchranáři představit," konstatoval náčelník Horské služby Jeseníky Vítězslav Kaller.

Poprvé vrtulník letěl do hor v pátek. Nedaleko Švýcárny dostal dvaaosmdesátiletý muž epileptický záchvat. Na pomoc mu vyrazili záchranáři z Ovčárny a Červenohorského sedla. "Při našem příjezdu už byl pán při vědomí a komunikoval. Provedli jsme rychlé základní ošetření včetně zajištění tepelného komfortu. Během pár minut už ale přistál na místě vrtulník. Lékař z letecké záchranky provedl další záchranářské úkony a velmi rychle s pacientem odletěli do nemocnice v Šumperku," uvedl člen Horské služby Ondřej Škovránek, který na místě zasahoval.

V sobotu pak na Ramzové spadl při káceni velký strom na dřevorubce. Na místo vyrazila Horská služba a hasiči. "Při našem příjezdu muž nedýchal, srdce nepracovalo. Okamžitě jsme zahájili resuscitaci včetně masáže srdce a ventilace za pomoci ambuvaku a kyslíku, zatímco hasiči pracovali na vyproštění pomocí speciálních pneumatických polštářů. Muž měl velmi těžce zhmožděný hrudník. V okamžiku přistání vrtulníku se muži vrátila srdeční akce a obnovil spontánní krevní oběh," popsal zasahující horský záchranář Jan Macek.

Lékaři poté muže rychle naložili na palubu a v kritickém stavu ho transportovali do Fakultní nemocnice v Olomouci.

V lese poblíž Skřítku zkolaboval muž. Hasiči a záchranáři pro něho vyjeli na čtyřkolkách

V lese mezi Skřítkem a Rabštejnem v Jeseníkách dnes zkolaboval muž, kterého v nepřístupném terénu hledali hasiči a záchranáři na čtyřkolkách. Muže se závažným srdečními problémy nakonec odvezli na saních k sanitce, které ho dostala do nemocnice.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Horská služba ČR

Štítky vrtulník, zásah, Jeseníky, záchvat, epilepsie, strom, pád, zranění, horská služba, Švýcárna, Fakultní nemocnice Olomouc, Nemocnice Šumperk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.