V Červeném kostele si dnes Olomoučané mohou připomenout pětapadesáté výročí okupace vojsky Varšavské smlouvy z 21. srpna 1968. Připravena je projekce dokumentu Adama Drdy nazvaného Se Sovětským svazem na věčné časy? a výstava Vzpomínky na srpen 1968, kde dobové fotografie doplňují příběhy pamětníků.
"V kontextu současné invaze ruských okupantů na území Ukrajiny vidíme, že svoboda a národní suverenita jsou cenné a velmi křehké hodnoty. Proto je třeba si výročí okupačních vojsk na území Československa nadále připomínat," uvedl náměstek primátora Olomouce Viktor Tichák (ProOlomouc a Piráti).
Spolek Paměť národa prostřednictvím příběhů přináší reminiscence na dobu, kdy konzervativní křídlo Komunistické strany Československa pozvalo do své země vojska pěti zemí Varšavské smlouvy – socialistického vojenského paktu v čele se Sovětským svazem.
Úterý, 24. května 2022, 14:02
Svérázným pojetím ukrajinské vlajky přelstili čeští fanoušci pořadatele na hokejovém mistrovství světa. Když jim finští pořadatelé zakázali vyvěsit ukrajinskou vlajku, vyrobili si její textovou verzi a vyjádřili tak podporu okupované Ukrajině při...
Okupaci Olomouce připomíná pamětní deska na budově dnešní Pedagogické fakulty Univerzity Palackého na Žižkově náměstí. Právě tam sídlila desítky let komandatura okupačních vojsk. Vzhledem k probíhající rekonstrukci univerzitní budovy je nyní deska sňata a vystavena bude právě v Červeném kostele.
"Účastníci vzpomínkového aktu z řad rehabilitovaných vojáků a politici k ní položí květiny," uvedl předseda Vojenského spolku rehabilitovaných Armády ČR Bohumil Reml. Invaze vojsk podle něho omezila svobodu i suverenitu celého národa. "Ani v armádě jsme se s tím tehdy nesmířili, hlasitě jsme vyjádřili svůj nesouhlas s okupací. Byli jsme vyhozeni, souzeni, šikanováni. A s námi i celé rodiny," vzpomněl Reml.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.