Ve věku 86 let zemřel významný přírodovědec, pedagog a autor mnoha publikací profesor Vítězslav Bičík. Svou bohatou profesní kariéru spojil s Univerzitou Palackého v Olomouci, v roce 2005 se stal také laureátem Ceny města v oblasti přírodní vědy.
Mezinárodně uznávaný vědecký pracovník a pedagog Vítězslav Bičík navždy odešel v pátek 5. července ve věku šestaosmdesáti let. Respektovaný odborník oblasti zoologie a etologie byl po mnoho let význačnou osobností Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.
Vítězslav Bičík se narodil v Neplachovicích na Opavsku a vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého. V roce 1987 byl jmenován profesorem pro obor zoologie. Na Univerzitě Palackého v letech 1985 až 1991 působil ve funkci vedoucího Katedry zoologie a antropologie.
„Podstatnou část profesního života tvořila vyvážená pedagogická a vědecká práce. Svůj výzkum zaměřil na studium prostorové orientace vyšších obratlovců, na monitoring těžkých kovů v populacích hmyzu ve vztahu k znečištění životního prostředí, na ekologii a taxonomii pestřenek, jeden nový druh byl pojmenován norským badatelem jeho jménem a také na studium agresivního chování dutinových hnízdičů, na problematiku hnízdního parazitizmu a na význam jezevců v lesních ekosystémech,“ uvádí k části kariérních aktivit zesnulého odborníka webové stránky města Olomouce.
Pondělí, 8. července 2024, 17:04
Částku půl milionu korun již překonala veřejná sbírka na opravy zámku v Plumlově na Prostějovsku. Zámek, který se stal národní kulturní památkou, nutně potřebuje opravu fasády. Přijde na 110 milionů korun. Pomoc přislíbil i Olomoucký kraj.
Jméno Vítězslava Bičíka je uvedeno v americké Marquisově biografii Who is Who in the World, byla mu udělena Zlatá medaile Univerzity Palackého, medaile MŠMT ČR a medaile univerzit v Uppsale, Brisbane, Kielu a Chulalongkorn univerzity v Bangkoku.
Publikační činnost respektovaného odborníka čitá téměř 200 vědeckých prací, rovněž byl spoluautorem dvou monografií a učebnic biologie pro základní i střední školy i vzdělávacích textů pro studenty vysokých škol. Byl rovněž zakladatelem prestižní Mezinárodní biologické olympiády, na mnoha konferencích v různých částech světa významně přispěl k popularizaci vědy a také univerzitního města Olomouce. „Poslední rozloučení s Vítězslavem Bičíkem se uskuteční v pátek 12. července ve 13:20 v obřadní síni olomouckého krematoria,“ sdělila mluvčí olomoucké radnice Jana Doleželová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.