Pro snížení výskytu sinic a mikroorganismů v Plumlovské přehradě přispěl Olomoucký kraj a sedm obcí z okolí částkou přes 320 tisíc korun, prostřednictvím speciálních srážedel fosforu se kvalitu vody ale nepodařilo udržet ve stavu vhodném ke koupání. Sezona patřila podle zástupců Povodí Moravy z tohoto pohledu k nejnáročnějším, mezi negativní vlivy se řadil přívalový déšť, horké počasí a minimální průtok v tocích. Pro dlouhodobé zlepšení situace pro rekreaci na vodním díle Plumlov je redukce znečištění mířícího do nádrže z obcí.
Provoz srážedel, ze kterých se dávkuje síran železitý, snižuje množství fosforu, což znamená nižší množství živin pro sinice. Kvalita vody v přehradě nedaleko Prostějova se mírně zhoršila před koupací sezonou v květnu, na začátku července už nebyla přehrada vhodná ke koupání a od 25. července v ní platil kvůli sinicím zákaz koupání.
„Byl to velice náročný rok na ošetření přítoku do Plumlovské nádrže, neboť srážedlo fosforu dávkujeme v závislosti na přítocích a přitékajícím znečištění. To bylo v letošním roce velmi nestabilní," uvedl ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák a doplnil, že zatímco v létě byl minimální přítok do nádrže, v září byly povodňové průtoky, při kterých se do nádrže dostalo velké množství znečištění.
Kvůli přívalovým srážkám podle Garguláka přitékalo v červnu do Plumlovské přehrady 5500 litrů vody za sekundu a v září přítok překročil 32 000 litrů za sekundu. Naopak v letních měsících výrazně klesl i pod 30 litrů za sekundu, průměrný roční přítok je přitom přibližně 500 litrů za sekundu.
Úterý, 26. listopadu 2024, 14:34
Podle statistik krajské hygienické stanice za uplynulý týden v Olomouckém kraji výrazně vzrostl počet případů akutních respiračních infekcí. Nemocnost se zvýšila o 22 procent, hygienici evidují 1829 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Nárůst...
Ředitel Povodí Moravy upozornil, že chemické srážení fosforu na přítocích do přehrady řeší ale jen důsledky znečištění toků splaškovými vodami. Základem k udržení dobré kvality vody je odstraňování zdrojů znečištění v obcích nad Plumlovskou přehradou. „Provoz opatření není trvalým řešením. Základem pro dobrou kvalitu vody v nádrži je nezbytně nutné pokračovat v odstraňování komunálních, průmyslových i zemědělských zdrojů znečištění v povodí nad vodní nádrží, a to zejména fosforu,“ dodal Gargulák.
Z devíti obcí v povodí vodní nádrže je pět vybaveno čistírnou odpadních vod, šestá čistírna odpadních vod je ve výstavbě.
Hlavní funkcí vodního díla Plumlov je snižování povodňových průtoků a zlepšování minimálních průtoků říčky Hloučela v době sucha. Plumlovská přehrada byla kvůli čištění dna a opravě hráze v závěru roku 2009 vypuštěna a na podzim 2013 po dokončení stavebních prací se začala napouštět. Povodí Moravy do čištění dna a opravy hráze přehrady investovalo zhruba 270 milionů korun. Díky investici se zlepšila kvalita vody v přehradě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.