Požehnáním koledníků v kapli sv. Anny v Olomouci dnes začal letošní 25. jubilejní ročník Tříkrálové sbírky v olomoucké arcidiecézi, která zahrnuje Olomoucký, Zlínský a část Pardubického a Jihomoravského kraje. Do ulic vyrazí na šest tisíc skupin koledníků. Loni vybrali téměř 41 milionů korun.
"Jubilejní ročník je příležitostí nejen k oslavě, ale i k vyjádření vděčnosti všem, kdo se na sbírce podílejí. Požehnání tříkrálovým koledníkům v Olomouci je okamžikem, kdy si uvědomujeme, že jejich radostné poselství o narození Krista přesahuje samotný charitativní účel sbírky," připomněl ředitel Arcidiecézní charity Olomouc Václav Keprt.
Požehnání koledníkům, ale i celé sbírce dnes v kapli sv. Anny v Olomouci udělil arcibiskup Josef Nuzík. Loni se ve sbírce vybralo rekordních 40,9 milionu korun.
Do nejrozsáhlejší sbírkové akce v České republice, která má kořeny v Olomouci, se v arcidiecézi zapojí na šest tisíc skupin koledníků. Navážou tak na starodávný lidový obyčej tříkrálové koledy. Písmena K + M + B znamenají Christus Mansionem Benedicat, Kristus žehnej tomuto domu. Někdy jsou vykládána také jako jména tří králů Kašpar, Melichar a Baltazar.
První Tříkrálová sbírka se konala v roce 2000 z podnětu tehdejšího olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera a zahrnovala pouze Arcidiecézi olomouckou. Od roku 2001 se rozšířila do všech diecézí v České republice. "Slavíme 25 let Tříkrálové sbírky. Mám z ní radost, protože jejím cílem není jen získávat peněžní dary pro Charitu, ale zachovat tradici koledování, roznášet radost z narození Krista a dárcům nabízet možnost mít radost z toho, že se podílejí na pomoci potřebným," poznamenal iniciátor sbírky a nyní arcibiskup pražský Jan Graubner.
Středa, 1. ledna 2025, 17:28
Olomoucký kraj čeká v letošním roce řada důležitých investic, patří mezi ně především dokončení posledního úseku D1 u Přerova nebo modernizace železniční trati z Brna do Přerova. Celý rok bude zároveň rokem obnovy pro oblasti postižené loňskými...
Výtěžek Tříkrálové sbírky z 65 procent zůstává v místech, kde byly peníze vybrány, 15 procent jde na regionální projekty, 10 procent na krizovou pomoc v zahraničí, pět procent na celostátní projekty a posledních pět procent pokrývá náklady na organizaci sbírky. Na Olomoucku šly peníze například na finanční pomoc lidem v nouzi, na opravy domovů pro lidi v nouzi se sníženou soběstačností, na rekonstrukci budovy v Řepčíně pro lidi s duševním onemocněním nebo na vybudování nové výdejny potravin.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.