Lidem, kterým loňské povodně na severu kraje vzaly obydlí, svitla naděje. Stát vyplaveným obcím nabízí zdarma náhradní pozemky, na kterých by mohly vyrůst nové domy. O téměř čtyřicítku pozemků má zájem šest obcí, starostové se však obávají, že podmínky převodu mohou být nesplnitelné.
"Stát nám původně nabídl seznam pozemků, které asi nikdo nekontroloval, ať si vybereme. Devadesát procent z nich bylo v záplavové oblasti, na některých je teď možná koryto řeky. Pro nás by byly zajímavé asi dva pozemky, jeden je však na hraně zátopové oblasti a na druhém je v nájmu už desítky let zahradnictví. Zájem máme, ale vzhledem k těmto okolnostem asi nepřipadají v úvahu," popsal situaci například starosta Bělé pod Pradědem na Jesenicku Radomír Neugebauer.
Problém by podle něho navíc mohl nastat s podmínkou státu, že se do dvou let musí začít stavět. "To je šibeniční termín. Ti lidé zatím ani nevědí, co budou přesně dělat a nevím, jestli by se všechno stihlo naprojektovat a nachystat. Samozřejmě nás to trochu mrzí," odtušil starosta.
Na druhé straně Bělá pod Pradědem je úzká obec v údolí a podle starosty moc pozemků na výběr není. Minimálně třech rodin by se však státní pomoc týkat mohla. "Pak máme další rodiny, kterým domy zůstaly, voda je jen propláchla, ale do budoucna nechtějí zůstat. Nechtějí čekat na další povodeň. Obec však svoje pozemky nemá," přiznal starosta. Lidem tak nezbývá, než shánět vhodné parcely po vlastní ose nebo přes realitní kanceláře.
Čtvrtek, 9. ledna 2025, 18:51
Vyplavení podnikatelé z Moravskoslezského a Olomouckého kraje vyzývají vládu, aby se zasadila o efektivnější pomoc zasaženým oblastem a podnikům. Ke kritickému otevřenému dopisu se připojilo přes 120 drobných živnostníků i větších podnikatelů....
Vláda minulý týden schválila podmínky bezúplatného převodu státních pozemků obcím zasaženým povodněmi pro výstavbu rodinných či bytových domů. V Olomouckém kraji se přihlásilo šest obcí a měst a předběžně se uvažuje o převodu 39 pozemků o výměře asi 6,5 hektaru. Stát zajistí i případné geometrické plány, pozemky by měly být převáděny do vlastnictví obcí a měst v první polovině letošního roku.
Zdevastovaná Česká Ves požádala o šest pozemků. "Zájemce mám a nyní komunikujeme se státem o podmínkách převodu. Například když má pozemek pět tisíc metrů, zda bude stačit do dvou let rozestavět jeden dům nebo bude limit třeba tisíc metrů na jeden dům. To nevíme a zatím to neumíme říct ani lidem," řekl starosta Česká Vsi Petr Mudra.
Některé z pozemků podle něho navíc nejsou vyňaty ze zemědělského půdního fondu nebo tam chybí sítě. "Úplně krásně se může stát, že za dva roky budeme pozemky vracet, protože se prostě nestihne zahájit stavbu," varuje starosta.
Také Písečná kousek po proudu říčky Bělé požádala stát o čtyři pozemky. "Dva z nich by teoreticky za určitých podmínek byly pro vyplavené obyvatele vhodné. Ale jsou tam různá omezení, nejsou tam sítě, je to komplikovanější. Lidé, kteří přišli o bydlení, se však stěhovat nechtějí a rádi by v obci zůstali. I kdyby měli peníze, tak nemají kde stavět. Proto budeme rádi za každý volný pozemek. Už před povodněmi lidé chodili a chtěli stavět, ale my jsme jim neměli co nabídnout," přiznal starosta Písečné Jan Konečný.
Pátek, 3. ledna 2025, 18:36
Po voucherech na pobyty v záplavami postižených Jeseníkách se zaprášilo. Den a půl po spuštění systému byly dnes odpoledne pro Olomoucký kraj vyčerpány. Zájemci si rozebrali poukázky na cenově zvýhodněný pobyt v horách v celkové výši deset milionů...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.