Anorektičky mají pod čtyřicet kilo, jsou to chodící kostry – to je jeden z nejnebezpečnějších mýtů spojených s poruchami příjmu potravy. Kolik musí dívka/kluk vážit, aby měli potvrzenou diagnózu anorexie? Odpověď zní – váha není rozhodující.
„Viděli jste někdy v televizi, na internetu anorektičku? Určitě ano. Většinou se vám zobrazí anorektičky v poslední fázi nemoci, kdy jim už často není pomoci. Ano, těsně před smrtí. Problém je, že obrázek anorexie máme v hlavě spojený s tou nejextrémnější formou, kdy je nemocný skutečně jen kostra potažená kůží. Ne každé tělo se však „dokáže“ vyhladovět do této fáze. Spousta (zvláště dospělejších) anorektiček umírá daleko dřív,“ upozorňuje Markéta Hamerníková, autorka projektu Stop anorexii.
Jakmile proto pacient dostane nálepku anorexie, může si paradoxně připadat moc tlustý. „Alespoň já jsem to tak měla. Na těle byste mi mohli počítat kosti, ale rozhodně jsem nevypadala tak, jako ty strašidelné obrázky z internetu. Když jsem se začala s anorexií léčit, paradoxně jsem si připadala jako podvodnice. Měla jsem pocit, že bych potřebovala ještě několik kilo zhubnout, abych byla „skutečná“ anorektička, za jakou mě považují,“ dodává Markéta.
Uvěřit tomu, že jste skutečně anorektik/anorektička, je pro nemocného skutečně velmi těžké. Nemoc je především v hlavě. Anorektička nemusí mít třicet kilo. Může mít i padesát, šedesát kilo. Záleží totiž na mnoha dalších faktorech – vztahu k jídlu, výšce, na stavbě těla… „Jenže když jsem byla nemocná, každý chtěl jen zvědavě slyšet jedno. TO ČÍSLO. Na zdravého člověka to bylo hrozně málo. Ale stačí to na anorektičku? To neustálé srovnávání je cestou do pekel,“ upozorňuje autorka podcastu Stop anorexii.
Víc o tématu uslyšíte v díle podcastu Stop anorexii s názvem Kolik váží anorektička. Ten je dostupný na podcastových aplikacích, na YouTube nebo na www.stopanorexii.cz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.