Cestu zatoulaného psa zpět k majiteli může nejen v Olomouci výrazně usnadnit doplnění kontaktních údajů do příslušných databází. Každý pes musí být podle zákona označený čipem, strážníci v hanácké metropoli disponují čtečkami k jejich oskenování. Kvůli chybějícím informacím ale zvířata v řadě případů končí v útulku, i když se zaběhla jen kousek od domova. Radnice tak chovatele vyzývá k doplnění dat.
Podle veterinárního zákona musí být psi do tří měsíců věku označení mikročipem, který zavádí soukromí veterinární lékaři. V Olomouci je stanovený také místní poplatek za držení psa, který musí jeho majitelé platit. Prostřednictvím čipu a zadání informací mohou vlastníci psů snížit riziko, že jejich zvířecí parťák na ně bude čekat i několik dnů v útulku. „Pokud jste při registraci psa na ekonomickém odboru magistrátu neuvedli číslo čipu a svoje kontaktní údaje, můžete tak učinit dodatečně. A to buď telefonicky na číslo 588 488 615, nebo e-mailem na adresu libuse.dostalova@olomouc.eu. Kromě čísla čipu nahlaste jméno, příjmení a datum narození ohlášeného držitele psa,“ nabádá na webu města Lenka Jedličková z Oddělení komunikace a marketingu olomouckého magistrátu s tím, že vložení údajů do databáze je zcela zdarma.
Čtvrtek, 16. ledna 2025, 06:46
Tragický konec má úsilí o záchranu sedmi psích sourozenců, které neznámý člověk odložil v krabici od bot na okraji Olomouce. Jen několikadenní štěňata i přes intenzivní snahu a péči veterináře a odborníků z útulku Voříšek uhynula. Kdo se bezohledným...
Lenka Jedličková dodává, že magistrát se tak snaží vyjít vstříc majitelům zvířat, a zároveň usnadnit práci městských strážníků. Mluvčí Městské policie Olomouc Petr Čunderle připomíná, že během loňského roku přijali strážníci celkem 354 oznámení o volném pohybu psů. „Ve 114 případech bylo zvíře převezeno do útulku, 21 skončilo ve veterinární péči, v 15 případech se na místě podařilo kontaktovat majitele a ve zbývajících 204 případech se psa pro plachost nepodařilo odchytit nebo se na místě již zvíře nenacházelo,“ shrnul bilanci roku 2024 Čunderle.
„Městská policie Olomouc má momentálně k dispozici dvě čtečky, které pořídila ve spolupráci s odborem životního prostředí. Pokud držitelé psů nahlásí svoje kontaktní údaje do databáze, jsme schopni vrátit jim zaběhnuté zvíře mnohem rychleji, než tomu bylo dosud,“ vysvětlil na webu města ředitel Městské policie Olomouc Pavel Skalický.
Podle smlouvy putují psi nalezení na území Olomouc do zvířecího útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku. Přitom se podle ředitele Skalického stává, že pes je nalezen jen kousek od domova, ale strážníci kvůli chybějícím informacím k čipu nemohou kontaktovat majitele a zvíře musí odvézt do útulku. „To samozřejmě nejen komplikuje práci strážníkům, ale především to prodlužuje utrpení zvířete. Pokud vyjíždí hlídka k hlášení o nálezu psa, automaticky s sebou má k dispozici právě tuto čtečku,“ dodal Pavel Skalický.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.