Přes 800 milionů korun budou stát opravy a modernizace přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku. Investice půjdou do obnovy důležitých částí turbosoustrojí, která slouží už téměř 30 let. Stamilionové investice zajistí spolehlivý provoz elektrárny pro příští roky.
"Význam Dlouhých strání pro českou energetickou soustavu rok od roku roste, proto dlouhodobě investujeme do zvýšení spolehlivosti provozu a bezpečnosti elektrárny. Dokončili jsme důležitou modernizaci soustrojí TG2 a letos nás čeká modernizace druhé poloviny elektrárny, soustrojí TG1. V souhrnu to bude znamenat investici za více než 800 milionů korun. Tím ale péče o elektrárnu neskončí, po roce 2030 máme v plánu další, ještě významnější investice," uvedl člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ Jan Kalina.
Loni technici na soustrojí TG2 vyměnili statorové vinutí a vystředili celého soustrojí, modernizovali řídící systém, opravili hydromotory a udělali nové vnitřní nátěry přivaděčů vody z horní nádrže do turbíny. "Podobný plán je letos připraven pro opravu soustrojí TG1, která bude probíhat od března až do listopadu," uvedl ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.
Odborníci letos chystají i několik menších oprav v areálu přečerpávací elektrárny. "V plánu je kompletní modernizace kamerového a zabezpečovacího systému, pokročilejší technologie umožní i detekci obličejů. Počítáme s rekonstrukcí mastixového nátěru na vnitřních stěnách horní nádrže, jehož cílem je zvýšit UV ochranu asfaltového pláště, i s obnovou limigrafů, tedy stanic měřících výšku vodního toku v Desné, které spláchly loni v září povodně," uvedl ředitel elektrárny Ludvík Štrobl.
Úterý, 16. dubna 2024, 17:04
Cesta od dolní k horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně v Jeseníkách trvá pěšky asi dvě hodiny. V útrobách Medvědí hory však jezdí také unikátní podzemní lanovka, kterou se pracovníci elektrárny dostanou nahoru za necelou...
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. která byla zprovozněna v roce 1996, slouží jako obrovský akumulátor. V tuzemské energetické soustavě má funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu naopak vyrábí a prodává za vyšší cenu. Elektrárna hraje stále důležitější roli při vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.
Elektrárna Dlouhé stráně podle Štrobla slouží také jako akumulátor vody. Před loňskými povodněmi, které na Jesenicku a Šumpersku napáchaly miliardové škody, elektrárna uvolnila prostor v dolní nádrži a tři dny pak mohla zadržovat vodu přitékající z Divoké Desné a okolních kopců, což výrazně pomohlo mnoha obcím pod elektrárnou od Loučné nad Desnou až po Šumperk.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.