Od ničivých povodní uplynulo několik měsíců. Lidé z Jesenicka se nadále potýkají nejen s materiálními škodami, ale také s hlubokými šrámy na duši. Dlouhodobá zátěž, únava a finanční problémy se negativně podepisují na jejich psychickém zdraví. Potřebují odbornou pomoc, stále ale řeší problém vytápění a nezbytné stavební úpravy.
Nezbytnou psychologickou péči místním poskytuje několik humanitárních organizací, mezi nimi i Člověk v tísni. „Kromě toho pomáháme lidem s topením, nezbytnými stavebními úpravami, podporujeme postižené spolky a kluby a také chystáme pomoc těm nejpostiženějším s obnovou bydlení," uvedl mluvčí organizace Ladislav Bruštík.
Krizová intervence a psychosociální pomoc se na Jesenicko dostala hned po povodni, začali ji poskytovat odborníci z řad integrovaného záchranného systému a dalších organizací. „Ukázalo se, že je kapacita psychologické péče v regionu nedostatečná a musíme ji rozšířit. Část sbírky jsme proto vyčlenili na poskytování odborné pomoci jak prostřednictvím našich terénních týmů, tak prostřednictvím organizací, které v regionu trvale působí," řekl Bruštík.
Pondělí, 27. ledna 2025, 20:19
Hasiče v Olomouckém kraji zaměstnalo v roce 2024 celkem 15 182 zásahů, což je takřka dvakrát více oproti předchozím obdobím. Příčinou nárůstu byly rozsáhlé povodně, které region zasáhly v září. V kraji došlo loni k 892 požárům, při kterých zemřelo...
,,Dlouhodobá zátěž a únava, nedostatek financí nebo nevyhovující plnění pojišťoven se u lidí podepisuje na jejich psychickém zdraví. Díky konzultacím s odborníky můžou zpracovat své negativní zážitky, které často vedou k obtížím se spaním, dlouhodobé únavě či vracejícím se negativním prožitkům,” vysvětlila koordinátorka psychosociální pomoci na Jesenicku Petra Vrbová.
Paní Hanu z Písečné připravila ničivá povodeň o domov, načež potřebovala akutní psychologickou pomoc. ,,Chtěla jsem se o svém stavu pobavit s nějakým odborníkem. Dům zůstal po povodni neobyvatelný a já měla výbuchy pláče. Rodinu mám daleko a byla jsem na to sama,” popsala žena z Jesenicka.
,,Už bych se chtěla vrátit do svého domu, ale zatím to nejde, což mě ještě někdy večer rozpláče. Taky mi chybí kontakt s lidmi. Přestala jsem ale brát zklidňující prášky a hodně mi také pomáhá, když vidím, že se práce kolem domu nějak posouvají," dodala.
Středa, 15. ledna 2025, 20:32
Možnost konzultací a přípravy záměrů na opravu či novou výstavbu nemovitostí po ničivých povodních nabízí zdarma či za zvýhodněnou cenu přibližně 90 architektů. Iniciativa se rozběhla na konci září, větší zájem o služby odborníků se očekává v...
Dlouhodobou psychologickou péči využili hlavně lidé, kteří se s psychickými obtížemi potýkali dlouhodobě, opakovaně se jim vracely myšlenky na povodně, neměli sociální vazby nebo je tížila samota. Tito lidé také často vnímali změny ve svém chování, zhoršení psychického i fyzického stavu, dostavily se u nich pocity selhání, úzkost, podrážděnost nebo pocit vyhoření, vyjmenoval Bruštík.
,,Jezdili jsme k demolicím, dělali jsme krizové intervence. Psychologickou pomoc v regionu poskytujeme i nadále, chceme se teď zaměřit na monitoring již obsloužených klientů a pracovat s nimi dlouhodobě. Zároveň bohužel očekávám, že se příchodem jara situace ještě může zhoršit. Lidé zatím jenom vysoušejí, ale následná rekonstrukce domů může způsobit další nápor na jejich psychiku,“ míní sociální pracovnice Petra Svobodová z terénního programu Darmoděj.
Na Jesenicku, Bruntálsku a Krnovsku je stále velká poptávka po dřevěných briketách a suchém dřevu. „Pro domácnosti, jež zavážíme, je to alespoň prozatím primární zdroj tepla. Jsou to většinou lidé, kterým jejich vlastní zásoby uplavali, tím, že jim ho poskytneme, tak můžou bydlet doma a pomáhá jim to zároveň i vysoušet dům,“ řekl vedoucí povodňové pomoci Člověka v tísni Aleš Souček. O dřevo je podle něj obrovský zájem, rozpočet na něj se navyšoval z původních 3 až na 23 milionů korun.
Těm nejzranitelnějším domácnostem také pomáháme s nezbytnými drobnými stavebními pracemi, přiblížil Bruštík. Mezi tyto práce patří osekání zdí, vyvezení stavebního odpadu a po vysušení také nahození nové omítky.
Středa, 8. ledna 2025, 20:26
Jedním z následků katastrofálních povodní ze září letošního roku je také obrovské množství vzniklého odpadu, Olomoucký kraj nyní hledá firmu pro likvidaci materiálu uloženého na dvou deponiích. Odklizení přibližně 40 tisíc tun odpadu má vyjít na...
„Na Krnovsku a Bruntálsku máme zatím 15 žádostí o tuto pomoc, na Jesenicku přes 40. Je to pomoc opravdu jen pro ty, kteří to sami nezvládnou a některé z žádostí pravděpodobně neschválíme. Bojujeme také s nedostatkem řemeslníků, obzvlášť na Jesenicku je to problém," přiblížil mluvčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.