Padesát milionů za dvacet let. Litovel dostala nabídku na koupi domu, ve kterém bydlí Romové

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Litovel obdržela nabídku na odkoupení nemovitosti v rohu náměstí Přemysla Otakara, ve které v pronájmu žijí občané z romské komunity. Ve městě v úvodu roku rostlo napětí kvůli několika incidentům nepřizpůsobivých obyvatel. U jedné ze závažných situací se nakonec ukázalo, že si dva místní chlapci napadení trojicí snědých pachatelů vymysleli. Radnice nadále podniká řadu kroků pro bezpečnost a veřejný pořádek.

Na únorovém zastupitelstvu vzalo na vědomí vedení Litovle nabídku na odkoupení nemovitosti ve Vlašímově ulici, která ústí na náměstí Přemysla Otakara v centru města. O trojpodlažní bytový dům projevilo město zájem v kontextu problematických událostí posledních měsíců. „Je neustálý tlak na městskou policii, aby kontrolovali jednu ulici. Dohlíží na dodržování veřejného pořádku, Romové mají takovou kulturu, neustále tam hraje hlasitá hudba a podobně. Problémy dělá jen několik osob, které přitom ví, že celá Litovel je naštvaná, ale je jim to úplně jedno. Další tři rodiny jsou v pohodě, kromě občasného hluku nebo křiku,“ komentoval před nedávnem starosta Litovle Viktor Kohout (SNK).

Ten přiblížil, že obavy či rozhořčení u občanů vyvolávají například drobné krádeže v supermarketech či rozbití okna na budově úřadu. Město se tématem zabývá, vstoupilo do jednání s celou řadou institucí. Jedním z možných kroků pro navýšení vlivu na veřejný pořádek je i odkup bytového domu u náměstí.

Značné rozhořčení vyvolala v Litovli na Olomoucku informace o násilném incidentu na okraji města, který od neděle vyšetřovali policisté. Dva sedmnáctiletí hoši vypověděli, že na ně na cyklostezce zaútočili muži snědé pleti kvůli cigaretě....

„Došlo za poslední měsíce k určitým konfliktům, některé se vyjasnily, některé ne. Oslovili jsme majitele, jak to vidí do budoucna s domem, který dnes pronajímá na byty. Před 10 nebo 11 lety dům už nabízel městu k možnému splátkovému odkoupení,“ nastínil na jednání zastupitelstva starosta Kohout a doplnil: „Pán nám nabídl cenu, která není nic tajného. Jde o splátky 2,5 milionu korun ročně po dobu 20 let. Tudíž to dělá celkem 50 milionů korun.“

Starosta současně připomněl, že pořízením nemovitosti by se rozšířil seznam objektů, které město potřebuje rekonstruovat. „Musíme si uvědomit, že do této stavby bychom zase museli dát peníze na opravy, je tam asi pět bytových jednotek, které jsou zkolaudované, plus další možnosti a dvůr,“ poznamenal starosta.

Obce proti stavbě obřího odpočívadla pro kamiony mezi Litovlí a Mohelnicí. Bude jednání s ministrem dopravy

Obce v okolí D35 na Olomoucku a Šumpersku odmítají stavbu obřího odpočívadla pro kamiony mezi Litovlí a Mohelnicí. Parkoviště by bylo blízko obydlí a zabere kvalitní ornou půdu, obce o tom budou jednat s ministrem dopravy. Krajský úřad již ke stavbě...

Litovelské zastupitelstvo na jednání v předchozím bodu vzalo na vědomí i nabídku na koupi památkově chráněného Langova domu přímo na náměstí, za který jiný soukromý vlastník požaduje částku 14 milionů korun. Tato nemovitost by si podle předběžných odhadů vyžádala zásadní opravy za desítky milionů.

Je pro Litovel vhodné koupit starý bytový dům u náměstí na splátky za 50 milionů korun?

 
 
 
 
Celkem hlasovalo706 čtenářů
 

V případě domu ve Vlašímově ulici by podle starosty mohlo rozhodování o nabídce soukromého majitele nemovitosti a dalším postupu probíhat na příštím zastupitelstvu. Informaci o nabídce a její aspekty budou mezitím zvažovat jednotlivé strany a sdružení zastoupené v nejvyšším orgánu města. „Cena je však vysoká a není vůbec jednoznačné, že by to případný problém vyřešilo, a navíc by se jednalo o možný precedentní krok pro další záležitosti, které se týkají i jiných nemovitostí,“ uvedl starosta.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Litovel, menšina, romská komunita, koupě nemovitosti, Policie ČR, Olomoucký kraj

Komentáře

Petr Ševčík

Podlézači nepřizpůsobivým mažou příspěvky

Čtvrtek, 27. února 2025, 13:08Odpovědět

Petr Ševčík

Hanácká drbna maže příspěvky, které jim nevoní, jako na běžícím pásu.

Čtvrtek, 27. února 2025, 07:07Odpovědět

Petr Ševčík

Evidentně máme svobodu projevu, pokud je v souladu se správným názorem vlády. Když jsem napsal, že je špatné, když malá skupina terorizuje tisícovou většinu, byl jsem smazán. Proč nejsou výtržníci pokutováni, a pokud to nepomůže podmínka a další krok trest natvrdo. Ale pokuta se nemůže strhnout ze sociálních dávek a jiný trest by byl rasismus. Zase mne smažete?

Čtvrtek, 27. února 2025, 06:50Odpovědět

Lenka Kuchařová

To by jako Litovel měla koupit zdevastovaný dům za 50 mil.?Když jsme před pár lety zdědili dům po našich rodičích ve středu Brna,(činžák s 15 byty),tak byl odhadnutý na 16,5 mil. a s bídou se nám podařilo najít kupce,který za něj nebyl ochotný dát víc,jako 9 mil..Činžák znehodnotili komunisté,když z této čtvrti udělali v padesátých letech brněnský Bronx a ještě tam naplánovali silnici,která se samozřejmě nikdy stavět nebude,ale byla tehdy v územním plánu.Barák s romskou komunitou,jejíž členové už 3 generace nepracují, to je opravdu ,,danajský dar ".Přeji Litovli,aby se jí podařilo najít přijatelné řešení,které nebude pro slušné občany cestou ,,z bláta do louže "....

Středa, 26. února 2025, 14:57Odpovědět

Petr Ševčík

A potrestat ty problémové nejprve pokutou, pak podmínkou a nakonec natvrdo, to by byl samozřejmě rasismus. Takže kvůli několika darebákům trpí tisíce, nebo pak bydou vyhozeny miliony. A co se tím vyřeší? Přestěhují se a budou dělat binec jinde.

Středa, 26. února 2025, 10:22Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.