Mláďata v olomoucké zoo. Na Svatém kopečku mají devět nových ptáků emu

Autoři | Foto Zoo Olomouc

V zoo na Svatém kopečku odchovali devět mláďat emu hnědého. Líhnout se začala na konci března. Návštěvníci už mohou ptáčata sledovat ve venkovním výběhu. Emu hnědé lze díky jejich otužilosti sledovat v zahradě celoročně.

Samec se sezení na zelených vejcích věnoval celých 56 dnů. Po celou dobu nepřijímal potravu ani nepil. Mláďata se začala líhnout 23. března. „Po následující tři dny se postupně vyklubalo na svět devět mladých emuů. Po strávení žloutkového váčku začínají mláďata okamžitě přijímat potravu, kterou tvoří zejména nadrobno nasekané kopřivy posypané krmným vápencem a granule pro pštrosy,“ uvedl kurátor ptáků Jan Kirner.

Mláďata trávila prvních několik dní v přístřešku, v současnosti už ale chodí do venkovního výběhu. „Od dospělých ptáků se liší zbarvením a hnědočernými pruhy na bělavém až béžovém podkladě,“ přiblížila mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.

Do olomoucké zoo přijel vzácný levhart. Zahrada ho má půjčeného na oplodnění samice

Samec levharta mandžuského, který přijel do olomoucké zoo se narodil ve Vídni. Do zoo na Svatém Kopečku je pouze zapůjčený na několik týdnů. Chovatelé doufají, že v příštích týdnech oplodní samici a přispěje tak k dalšímu odchovanému mláděti.

Odchov emu hnědých v našich zeměpisných šířkách je složitý kvůli ročnímu období. „Samice začínají klást vejce počátkem prosince a snášku ukončují přibližně začátkem února. Proto počínaje Novým rokem odebíráme vejce snesená za nemrazivé noci a skladujeme je při teplotě 10 stupňů Celsia,“ doplnila mluvčí.

Starší či přemrzlá vejce jsou schována do příbytku a v momentě, kdy na ně samec zasedne, jsou vyměněna za vejce, která samec může vysedět. „Tentokrát jsme takto podložili deset vajec. Podkladkem nazýváme umělé vejce z 3D tiskárny, sádry nebo plastu, nikoliv opravdová vejce. Máme tudíž 90% líhnivost,“ vysvětlila Gronská.

Emu hnědý patří do řádu kasuáři a je druhým největším ptákem světa. Jeho tříprsté nohy jsou uzpůsobeny k rychlému běhu, kromě toho je ale také zdatným plavcem. „Emu je velmi otužilý, a proto i u nás v podhůří Nízkého Jeseníku můžete tyto pštrosy obdivovat v průchozí australské expozici celoročně,“ uzavřela mluvčí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky zoo Olomouc, emu hnědý, mláďata, odchov, ptáčata

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.