Jak zajistit stabilizaci staticky narušené budovy nacvičovali v těchto dnech hasiči v opuštěném objektu na kraji Šternberka na Olomoucku. Budova hrozila zřícením například po povodni, větrné smršti nebo výbuchu. Hasiči využili speciální spínací tyče, takzvané Dywidagy.
Výcvik byl určený instruktorům, kteří se stabilizaci budov věnují. "V nevyužívané budově na okraji města Šternberk, která je v majetku našeho sboru, jsme trénovali zajištění staticky nestabilního objektu, jenž hrozí zřícením například po povodni, větrné smršti či výbuchu," potvrdila mluvčí hasičů Lucie Balážová.
Při výcviku hasiči využili technický kontejner pro destrukce a pro výdřevu, které disponují vybavením určeným k zabezpečení poškozených konstrukcí. "Je v nich k dispozici výdřeva, stabilizační sady, spínací materiál a různé typy nástrojů, kotoučové pily, vrtačky, hřebíkovačky. S našimi specialisty na stabilizace se snažíme zdokonalovat v praxi a zlepšovat naše schopnosti. K manipulaci s dřevěnými vzpěrami a spínacím materiálem jsme využili automobilový jeřáb. Díky tomu jsme mohli provázat konstrukci ve dvou patrech současně spínacími tyčemi, Dywidagy, a tak zabránit dalšímu pohybu narušené stavby," dodala mluvčí.
Znalosti týkající se stabilizace staticky narušených budov hasiči ve velké míře využili například po loňských povodních na Jesenicku, kdy zabezpečili desítky poškozených nemovitostí.
Sobota, 26. dubna 2025, 13:04
Hasiči z Olomouckého kraje uspěli v tradiční anketě Hasič roku. Ocenění dostali především za záchranné operace na Jesenicku a likvidaci následků povodní v regionu. Z prestižní ankety si krajský hasičský sbor odnesl pět ocenění.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám