Dnes, 19:56
Olomoucká zoologická zahrada pomáhá zvířatům zvládat současná vedra a pečlivě se připravuje na víkend, kdy budou teploty ještě vyšší. Zvláštní péči vyžadují zejména zvířata ze severských oblastí, která jsou zvyklá na mrazivé podmínky. Zoo připravila bazény, nory, sprchy a zvířatům servíruje studené ovoce nebo led.
Pracovníci zoo nyní ochlazují hlavně soby polární, kteří ve své domovině za polárním kruhem čelí teplotám blížícím se až padesáti stupňům pod nulou. Speciální péči věnují ošetřovatelé také vlkům Hudsonovým, levhartům mandžuským a tygrům ussurijským. "Zvířata z míst, kde teploty spadají hluboko pod bod mrazu, se za léta života v zoo aklimatizovala a na naše podnebí si přivykla. Přesto je v parných dnech třeba dbát na to, aby měla možnost se ochladit," uvedla mluvčí zoo Iveta Gronská.
Pracovníci zoo nevynechali ani zvířata s hustou srstí. "Některá zvířata, jako třeba lamy, stříháme. Tygr si zase rád vleze do bazénu, sobi se během letních dnů s vysokými teplotami sprchují. Pro některá zvířata vyrábíme ledové koule, do nichž zamrazujeme ovoce či nanuky," podotkla Gronská.
Česko čeká extrémně teplý víkend, v neděli by podle meteorologů mohl padnout i absolutní český rekord 40,4 stupně Celsia ze srpna 2012.
Pondělí, 25. května 2026, 17:38
Hned šest gepardů štíhlých přišlo letos na jaře na svět v olomoucké zoologické zahradě. Snímky a videa malých kočičích sprinterů mají na sociálních sítích nebývalý ohlas, lidé se těší, kdy je poprvé uvidí v expoziční části. Pět gepardích bratrů se...
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?