Olomoucká radnice začala po 18 letech uvažovat o případném zrušení pronájmu městské vodohospodářské infrastruktury, kterou má podle smlouvy až do roku 2030 provozovat společnost Moravská vodárenská ze skupiny Veolia. Je to ale jen jedna z variant, řekl primátor Antonín Staněk (ČSSD). Podle Moravské vodárenské není k předčasnému ukončení smlouvy důvod. Převzetí provozu vodovodů a kanalizací zpět do správy města po skončení platnosti smlouvy je součástí deklaraci, již podepsali zástupci všech subjektů v zastupitelstvu.
Moravská vodárenská má vodohospodářskou infrastrukturu v Olomouci pronajatou od dubna 2000. „Všechny politické strany a hnutí se jednoznačně shodly na tom, že by v brzké budoucnosti, v řádu několika let, mělo dojít k převzetí provozování vodovodů a kanalizací od nadnárodní společnosti do rukou subjektu vlastněného městem, respektive veřejným sektorem. Naší snahou je tento proces co nejdříve nastartovat," uvedl Staněk.
Později ovšem Staněk řekl, že ve hře je varianta předčasného ukončení nájemní smlouvy s Moravskou vodárenskou i možnost, že město počká do roku 2030, kdy smlouva skončí. „Deklarace připouští, že budeme analyzovat všechny varianty. Problém je, která z nich bude ekonomicky přijatelná," reagoval na dotaz, zda lze smlouvu vypovědět a zda by kvůli tomu městu nehrozily sankce.
Generální ředitel Moravské vodárenské Martin Bernard ČTK řekl, že k ukončení smlouvy není důvod. „O budoucí spolupráci a způsobu provozu vodárenství na Olomoucku po roce 2030, případně o aktivnějším zapojení obcí ještě před koncem platné smlouvy, jsme s představiteli města zatím nejednali," uvedl.
Připomněl, že smlouva byla v posledních letech několikrát upravena ve prospěch města a zákazníků. „Ani samotná deklarace, kterou představitelé města podepsali, žádnou zmínku o předčasném ukončení či vypovězení smlouvy neobsahuje. Právě naopak. Smlouvu respektuje a politickou reprezentaci zavazuje k řešení situace po jejím vypršení v roce 2030," dodal Bernard.
Podle primátorova náměstka Filipa Žáčka (ČSSD) je třeba mít pod kontrolou cenový vývoj vodného a stočného, sehnat zdroje pro financování obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury či zajistit zpětné investování výnosů z vodného a stočného do údržby vodovodní a kanalizační sítě.
Žáček řekl, že zásadní rozhodnutí nynější radní nechají politické reprezentaci, jež vzejde z podzimních voleb. Svým nástupcům chtějí připravit podklady. Případné ukončení nájemní smlouvy s firmou Moravská vodárenská by se podle Žáčka mělo odehrát standardní cestou. „Je to otázka dohody nebo výpovědi. Z mého pohledu je výpověď komplikovanější cesta, která by byla pro město finančně náročnější," míní Žáček.
Moravská vodárenská se 460 zaměstnanci provozuje pronajatou vodohospodářskou infrastrukturu na Prostějovsku, Olomoucku a Zlínsku. Někteří opoziční zastupitelé již dříve upozornili na to, že značná část zisku z provozování vodovodů a kanalizací v Olomouci je vyplácena na dividendách vlastníkovi Moravské vodárenské.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.