Děti jsou stále častější obětí deviantů či jen pomstychtivých spolužáků na sociálních sítích, upozorňuje policie. Podle brněnské policejní specialistky na kyberšikanu Zdeňky Procházkové jde o stovky dětí, které kvůli své nevědomosti a nezkušenosti posílají fotky těmto útočníkům a jsou poté nejčastěji obětí vydírání, vyhrožování či sexuálního nátlaku.
Policie se proto snaží vzdělávat nejen děti, ale i rodiče či učitele. Děti se musí naučit poznat, že s nimi komunikuje někdo přes falešný profil s nekalými úmysly, řekla Procházková. „Sociální sítě využívají stále mladší děti. Setkávají se s různými nabídkami a neuvědomují si, že komunikace je často riziková. Snadno se stanou obětí, aktuálně o prázdninách mají ještě víc času, což je ještě rizikovější," uvedla.
Obdobný scénář - fotku za fotku, pak přitvrdit
Dodala, že obvykle jde o děti od deseti let. Komunikace je poměrně typizovaná. Po rychlém seznámení na síti útočník žádá fotky, posléze obnažené fotky. „Chce další a odvážnější či ukázku nějakých sexuálních praktik. Když se děti zarazí a nechtějí už posílat další, útočník zpravidla vyhrožuje a vydírá. Tvrdí, že pošle fotku kamarádům, rodičům či učitelům. Některé děti je pošlou, některé ne a skutečně pak některé čelí tomu, že fotku útočník rozešle," řekla Procházková. Této kyberšikaně čelí nejen dívky, ale i chlapci, navíc fotka na internetu může putovat léta a nikdy není zřejmé, kdy a kde se objeví.
Dvě skupiny: provokace od spolužáků nebo pedofilové
Pachatele lze rozdělit do dvou skupin. První jsou obvykle spolužáci či známí, kteří se do role útočníka pasují z hecu či z pomsty. „Stane se například, že dívka chce chlapce, který si vybere spolužačku, a pak se jí chce pomstít. Případně jde o snahu spolužákovi nějak zavařit," řekla Procházková.
Ve druhém případě jde obecně o pedofily, jejichž věk i sociální postavení je různorodé. Obrazový materiál si schraňují, někteří pouze pro sebe, někteří se s ním chlubí. Všichni se tak dopouštějí obvykle několika trestných činů. Prvotní bývá porušení tajemství listin a dokumentů uchovávaných v soukromí. „Dále jde o vydírání a sexuální nátlak, kdy útočník požaduje, aby se oběť ukájela. Pokud jde v tomto případě o děti, hrozí trest pět až 12 let. Další trestný čin je výroba a jiné nakládání s dětskou pornografií," řekla Procházková.
Preventivní projekt
Objasnění případů trvá obvykle delší dobu, ve výsledku je úspěšnost vysoká. Brněnští policisté od roku 2011 putují po školách s projektem, který pomáhá vzdělávat nejen děti, aby se tak snadno nestaly obětí kyberútoků. Účastnilo se ho již 27.000 dětí a stovky dalších lidí, kterých se to týká. Policisté také mají program bezpečného chování na internetu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.