Dnes, v pondělí 1. října 2018, oficiálně začíná topná sezóna. Je důležité zkontrolovat, jak vypadají naše kotle a komíny po létě. Před zprovozněním by je měl prohlédnout odborník, abychom si byli jisti, že topení v nadcházející topné sezóně bude bezpečné, uvedla mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.
Během loňské topné sezóny, tedy od 1. října 2017 do 31. března 2018, zasahovali hasiči v Olomouckém kraji celkem u 71 požárů způsobených komíny. Nejvíce požárů vznikne přímo v komíně, kde se vznítí nevyčištěné saze. Dalšími příčinami požárů mohou být nevhodná konstrukce komína, zazděný trám v komíně a spáry v komíně.
Stejně důležité jako mít v pořádku komín, je nutné mít v pořádku samotné topidlo. Nejčastějšími příčinami vzniku požárů v těchto případech jsou špatná instalace topidla a jeho nesprávné umístění. V loňské topné sezóně hasiči zasahovali u osmi takovýchto požárů.
Už téměř tři roky existuje povinnost oprávněné osoby vypracovat písemnou zprávu o provedení čištění nebo o provedení kontroly spalinové cesty. V případě zjištění vážných nedostatků, musí oprávněná osoba oznámit tuto skutečnost písemně na příslušném stavebním úřadě nebo u orgánu státního požárního dozoru podle typu zjištěného nedostatku.
Oprávněné osobě neplnící své zákonné povinnosti může být uložena pokuta Hasičským záchranným sborem Olomouckého kraje až do výše 50 tisíc korun. Provozovatelům spalinové cesty, která vykazuje hrubé nedostatky, může být uložena pokuta do 10 tisíc korun u fyzických osob a do 100 tisíc korun u právnických osob nebo podnikajících fyzických osob.
O falešných kominících se hovoří už řadu let. Abyste nenaletěli někomu, kdo k revizi spalinových cest vůbec nemá oprávnění, by měla přispět nová databáze revizních techniků spalinových cest, kterou na svých stránkách spustilo generální ředitelství HZS ČR. Zde si nyní může každý ověřit, zda technik, kterého si pozval, má ke své činnosti osvědčení.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.