Zoologické dny se po osmi letech vracejí zpět do Olomouce. Zúčastní se jich stovky odborníků a studentů

Tisková zpráva | Foto Jan Pokorný

Seznámit odbornou veřejnost s výsledky posledních výzkumů v oblasti zoologie, ekologie, genetiky, evoluční biologie a ochrany živočišných druhů žijících u nás i v zahraničí je cílem 40. ročníku dvoudenní celostátní konference nazvané Zoologické dny Olomouc 2020.

Konferenci ve dnech 6. a 7. února pořádá v Olomouci katedra ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, Ústav biologie obratlovců AV ČR, v. v. i., a Česká zoologická společnost. Konference se zúčastní odborníci z Česka i zahraničí a v jejím závěru budou poprvé uděleny Ceny Jana Zimy a Jiřího Gaislera za přínos k výzkumu obratlovců.

Jde o největší tuzemskou akci mezi zoology a ekology, která je tradičně organizována jako nízkonákladová konference s nízkým poplatkem, aby se jí v hojné míře mohli zúčastnit i studenti. Celkem se letos přihlásilo přes čtyři sta zájemců nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, Polska, Maďarska, Velké Británie a Turecka,“ uvedl Emil Tkadlec, vedoucí katedry ekologie a životního prostředí.

Vědecký program konference poběží paralelně ve čtyřech sekcích, připraveno je 130 přednášek a vystaveno bude 133 posterů. „Připravili jsme také dvě plenární přednášky, které budou věnovány souvislostem chování a zbarvení ptáků a rodičovské péči samotářských včel rodu Ceratina, česky nazývanými kyjorožky,“ dodal Emil Tkadlec.

Na akci budou již tradičně předány ceny za nejlepší studentské přednášky a postery, ceny v oboru entomologie a nově pak ceny za práce s ornitologickou tematikou. Uděleny budou i ceny Jana Zimy a Jiřího Gaislera za vědecké práce za přínos k výzkumu obratlovců. Jednotlivá ocenění budou laureátům předána před oficiálním ukončením konference.

První ročník Zoologických dnů byl uspořádán v roce 1969 v Brně. Konference během posledních dvaceti let získala výjimečnou popularitu, každoročně se jí účastní přes čtyři sta odborníků z řad akademických pracovníků, studentů, ale i odborné praxe. Postupně se rozšířila i do dalších měst v České republice. V Olomouci se naposledy konala v roce 2012. „Konference slouží také k výměně zkušeností a navazování nových kontaktů a spolupráce. U studentů to bývá často první příležitost k veřejnému vystoupení a k získání prvních ostruh v jejich odborné kariéře,“ uzavřel Emil Tkadlec.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Olomouc, konference, ekologie, výzkum, Česko, Jiří Gaisler, Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého, Česká zoologická společnost, Ústav biologie obratlovců, Polsko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.