Hlavní budova Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci by se v budoucnu mohla stát dějištěm počítačové hry. První krok k tomu učinil absolvent bakalářského studia Marek Príbela, který ve své bakalářské práci vymodeloval budovu v profesionálním herním engine (sada nástrojů pro tvorbu her), v němž jsou vytvořeny nejlepší soudobé 3D hry. Zájemci mohou díky tomu už nyní absolvovat interaktivní virtuální 3D prohlídku budovy, další studenti se zároveň pustili do modelování vybavení budovy. Práce poslouží i k propagaci fakulty a studia (nejen) informatiky.
„Když jsem našel téma bakalářské práce v nabídce, hned mě oslovilo. Sám jsem si kdysi chtěl vytvořit vlastní hru s využitím moderních technologií. Přípravu bakalářské práce jsem tedy bral jako vhodný začátek cesty za tímto cílem, kdy se naučím něco nového a vyzkouším si část práce, kterou vývojáři her dělají,“ prozradil nyní už absolvent bakalářského studia oboru Aplikovaná informatika Marek Príbela.
Práce s názvem Budova fakulty v Unreal Engine 4 vznikala zhruba dva roky, student si kvůli ní dokonce prodloužil studium o rok. Původně zvolený postup totiž nakonec nevedl ke kýženému cíli, proto bylo potřeba vše předělat.
„Musel jsem se nejdříve naučit pracovat s novými nástroji, časově velmi náročná pak byla samotná práce s budovou. Vymodeloval jsem kompletně všechny stěny, sloupy a podobně. K dispozici jsem měl dvourozměrné plány objektu, na jejich základě jsem znal všechny parametry a mohl poměrně věrohodně vytvořit model,“ uvedl autor práce, který za ni u obhajob získal posudky s návrhem na výsledné hodnocení „A“.
Výkon svého studenta si pochvaloval i jeho školitel Jan Outrata z katedry informatiky. „Kvalita práce je určitě nadstandardní a není to dáno jen použitým profesionálním engine a enormním objemem vykonané práce. Ve výsledku se velkou měrou promítly studentovo nadšení pro práci a snaha o co nejlepší výsledek i za cenu prodloužení studia. A práce je hodnotná i z informatického hlediska, i když styl programování v engine, například výtahu, je trochu jiný než vytváření klasické nebo mobilní aplikace,“ uvedl Outrata.
Doplnil, že v souvislosti s touto prací má další plány. Na jejich konci by měla být počítačová hra se vzdělávací tematikou, odehrávající se v kulisách olomoucké „Přírody“ a doplněná o odkazy na obory, které se zde vyučují. V současné době již další student katedry modeluje menší objekty v budově včetně nábytku.
„Mojí původní motivací bylo přispět nejlepšími soudobými technickými prostředky k propagaci fakulty a jejích studijních oborů. Na tuto práci by měly navazovat další bakalářské a diplomové práce, abychom se jednoho dne dočkali 3D hry typu adventura, motivované vzdělávacím prostředím. A kulisa budovy fakulty mi k tomu přijde jako velmi vhodná,“ doplnil Outrata.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.