Pacienti Středomoravské nemocniční, kteří jsou závislí na dlouhodobé umělé plicní ventilaci, mohou být nově léčeni i v domácím prostředí. Umožňuje to projekt domácí umělé plicní ventilace (DUPV), který je určen dospělým pacientům Nemocnice Přerov a dětským pacientům Nemocnice Prostějov.
Středomoravská nemocniční, pod kterou spadají prostějovská, přerovská a šternberská nemocnice, se stala jedním z regionálních center pro domácí umělou plicní ventilaci v rámci pilotního projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny. „Projekt zcela mění organizaci péče o pacienty, kteří většinou v důsledku onemocnění dýchacích cest či nervosvalových nemocí nejsou schopni dýchat bez pomoci přístroje pro umělou plicní ventilaci. Díky zajištěné péči mohou být v domácím prostředí a starají se o ně jejich nejbližší,“ říká vedoucí lékař následné intenzivní péče pro děti v prostějovské nemocnici MUDr. Josef Tenora. Podle něj je v Holandsku, které je počtem obyvatel srovnatelné s Českou republikou, na domácí umělé plicní ventilaci 650 pacientů, zatímco u nás zhruba 150.
Podle primáře anesteziologicko-resuscitačního oddělení přerovské nemocnice MUDr. Zdeňka Plhala pacienti dostanou menší speciální přístroj, který částečně nebo úplně nahrazuje spontánní dýchání, navíc v domácím prostředí. „Projekt DUPV je určen pacientům, u kterých došlo ke stabilizaci stavu a kteří potřebují jen pomoc dýchacího přístroje. My samozřejmě musíme připravit pacienta a rodinu na přechod do domácího prostředí, od zaškolení, výběru vhodných pomůcek, až po poradenství v sociální oblasti, které se týká sociálních dávek a příspěvků na péči,“ uvádí primář.
Pacienti jeho rodina musí být zaškoleni v alarmových systémech dýchacího přístroje, ovládání odsávačky, musí umět měřit a sledovat životní funkce a naučit se alespoň základní dechovou rehabilitaci.