Počasí dnes2 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Negativní vliv koronaviru na spermie potvrdili olomoučtí lékaři. Pomoci může zdravý životní styl

Prodělali jste covid? Možná právě i vás se týká zjištění specialistů z olomoucké a reprodukční kliniky. Ti opakovaným měřením zjistili, že až 40 procent mužů má po prodělání koronaviru horší spermiogram než před nemocí. Pandemie neplodnosti ale podle expertů lidstvo nečeká. K tomu, aby se hodnoty vrátily k normálu, postačí čas a zdravý životní styl.

„Za polovinu problémů se spermiemi může špatný životní styl. Se závažnými poruchami, které jsou dané geneticky, se setkáváme jen u pěti procent pacientů. Je důležité, aby chlapcům v dětství sestoupila varlata, a dostala se tak mimo břišní dutinu, v opačném případě dochází k přehřívání spermií uvnitř varlat,“ říká specialista na umělé oplodnění Štěpán Machač.

Obezita, alkohol, kofein

Mužské plodnosti podle odborníků škodí například kouření nebo obezita. Vyplývá to z informací center, které se andrologii neboli léčbě mužských pohlavních orgánů věnují. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) měli muži v roce 2010 o tři čtvrtiny méně spermií než v 50. letech minulého století.

Nižší hladinu testosteronu, hormonu důležitého pro tvorbu spermií, mají podle ní také pijáci alkoholu nebo lidé trpící dlouhodobým stresem. Obezita obecně zvyšuje hladinu ženských hormonů a oslabuje plodnost. Pravidelný pohyb a sport prospívá, škodí ale častá jízda na kole a doplňky stravy s testosteronem, které využívají například kulturisté. Spermiím neprospívá ani kofein a antibiotika.

Kvalitě spermií naopak prospívá dostatek energie, vitaminu C, D a E, mužských hormonů a nižší teplota. Vývoj varlat začíná už v děloze, matky proto mohou správnou stravou ovlivnit budoucí plodnost svých potomků.

„V přírodě a potravinách se v dnešní době nachází větší počet chemikálií, které mohou poškozovat vývoj pohlavních orgánů. Studie potvrzují, že jejich konzumací může těhotná žena v průběhu těhotenství negativně ovlivnit vývoj pohlavních žláz mužských potomků,” vysvětluje Pavel Otevřel z reprodukční kliniky.

Kvalitu vajíček nelze ovlivnit

Odborníci na reprodukci potvrzují, že je pro ženy ideální věk pro otěhotnění do 30 let věku. Ženám nad 35 let, které sice do budoucna plánují založit rodiny, ale v brzké době dítě počít nechtějí, doporučují ke zvážení možnost zmrazení vajíček co nejdříve.

„Jestliže u dvacetiletých žen odebereme deset vajíček, je jich k oplodnění vhodných přibližně osm. U čtyřicetiletých žen jsou to jen dvě,“ říká Otevřel. Ten zároveň dodává, že s pomocí vitaminů nebo cvičením kvalita vajíček ovlivnit nelze. Jejich počet je totiž dán geneticky. „Ženy se s celou sadou vajíček již rodí. Vajíčka se v průběhu jejich života nedělí a nevyvíjí. Každý měsíc jich ubývá při ovulaci a další přirozeně zanikají,“ uzavírá Machač.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky Olomouc, spermiogram, sperma, koronavirus, klinika, reprodukce, COVID-19, spermie, plodnost, Světová zdravotnická organizace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Negativní vliv koronaviru na spermie potvrdili olomoučtí lékaři. Pomoci může zdravý životní styl  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.