Tropické počasí je často fyzickou zátěží pro naše tělo. Řada lidí má v horku strach z infarktu, avšak většinou zbytečně. Pokud budeme poctivě dodržovat pitný režim, nemusíme se podle lékařů bát ani přiměřeného sportu.
Kvůli vysokým teplotám během posledních dnů meteorologové lidem doporučují dodržovat pitný režim, omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Komplikace mohou nastat i na železnici, kde hrozí nebezpečí vybočení a lomů kolejnic po roztažení horkem. Vyšší je také riziko požárů.
Mnoho lidí se obává v horkých dnech infarktu, podle lékařů však zbytečně. Horké počasí totiž naopak může vést k roztažení cév a tím ke snížení hladiny krevního tlaku. S tím je spojený menší výskyt mozkových příhod a infarktů. Paradoxně je tedy více infarktů v zimě, protože chladné počasí klade na kardiovaskulární systém větší nároky. Přesto by na sebe lidé s kardiovaskulárními problémy měli být v létě opatrní.
Nebezpečné výkyvy krevního tlaku způsobují především teplotní rozdíly, především při přechodu ze silně klimatizovaných místností do venkovního prostředí. „Ideální rozdíl mezi teplotou uvnitř a venku by neměl být větší než pět stupňů,“ apeluje v tiskové zprávě lékař Michal Vrablík, garant projektu Srdce v hlavě, který si klade za cíl osvětu pacientů i laické veřejnosti ohledně kardiovaskulárních chorob.
Příliš studená klimatizace není obecně zdravá. Situace může být analogická se saunováním. U kardiaků je důležité se poradit se svým lékařem. Rozhodně se také nedoporučuje skákání do ledové vody, ale spíše postupné ochlazování. Jisté je, že pacienti s onemocněním srdce a cév, kteří berou léky, musí počítat s větší zátěží při horkém počasí.
Lékaři však poukazují na to, že pohyb po celý rok je pro celkové zdraví velmi důležitý a dává nám dobrou šanci prožít delší život v lepší kvalitě. „Zejména pro pacienty s rizikovými faktory aterosklerózy (vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, vyšší tělesná hmotnost) je pravidelný pohyb nezbytnou součástí jejich léčebného režimu. Navíc vhodný pohyb může pomoci snížit počet léků, které mají předepsány,“ říká Michal Vrablík.
Aby se pohyb projevil pozitivně na našem zdraví, je podle odborníků ideální cvičit 150 minut týdně. Není samozřejmě nutné sportovat vrcholově, ale je důležité být denně alespoň 30 minut fyzicky aktivní.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.