Počasí dnes23 °C, zítra18 °C
Úterý 21. května 2024  |  Svátek má Monika
Bez reklam

Dlouhé telefonáty mohou zvyšovat krevní tlak, ukázala dvanáctiletá studie. Všeho s mírou, říkají odborníci

Odborníci varují před dlouhými telefonáty, které mohou mít nepříznivý vliv na krevní tlak. Mobilní telefony totiž vyzařují radiofrekvenční energii, která je po krátkodobém vystavení spojena se zvýšením krevního tlaku.

Do britské studie, která vliv mobilního telefonu na hypertenzi zkoumala, bylo zahrnuto celkem 212 tisíc dospělých osob ve věku 37 až 73 let.

Déle než půl hodiny týdně 

Podle výzkumu zveřejněného v časopise European Heart Journal vydávaném Evropskou kardiologickou společností (ESC), jsou hovory prostřednictvím mobilního telefonu delší než než 30 minut týdně spojeny s 12 % zvýšením rizika vysokého krevního tlaku. A právě hypertenze je hlavním rizikovým faktorem srdečního infarktu a mozkové mrtvice, které patří k nejčastější příčině úmrtí nejen v ČR. Studie probíhala pod vedením odborníků 12 let a účastnilo se jí přes 212 tisíc dospělých respondentů.

Během této studie, kdy vědci analyzovali příčiny vzniku vysokého krevního tlaku během telefonování pomocí mobilu, se posuzoval věk účastníků, jejich pohlaví, index tělesné hmotnosti, deprivace, rodinná anamnéza hypertenze, vzdělání, kuřácký status, krevní tlak, záněty, glykémie, funkce ledvin a užívání léků na snížení hladiny cholesterolu nebo glukózy v krvi.

„Výsledky ukázaly, že ti, kteří užívali mobilní telefon, měli o 7 % vyšší riziko vzniku hypertenze ve srovnání s těmi, kteří mobilní telefony nepoužívali. A u těch, kteří telefonovali nebo přijímali hovory více než půl hodiny týdně, byla pravděpodobnost nově vzniklého vysokého krevního tlaku dokonce o 12 % vyšší než u těch, kteří telefonovali kratší dobu,“ říká lékařka Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Každá minuta se „počítá“

Podrobnější výsledky ukazují, že ve srovnání s účastníky, kteří strávili méně než 5 minut týdně telefonováním nebo přijímáním hovorů (z mobilního telefonu), byla týdenní doba používání 30-59 minut, 1-3 hodiny, 4-6 hodin a více než 6 hodin spojena osmiprocentním, třináctiprocentním, šestnáctiprocentním a dvacetiprocentním zvýšením rizika hypertenze. Ukázalo se také, že pravděpodobnost vzniku vysokého krevního tlaku byla největší u osob s vysokým genetickým rizikem, a to až o 33 procent.

O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu www.srdcevhlave.cz.

„Všeho s mírou." 

„Samozřejmě by lidé neměli úplně přestat telefonovat, ale stejně jak u stravovacích návyků, je důležité si říkat: všeho s mírou. Dobré je nehovořit déle než hodinu týdně a dodržovat celkovou prevenci proti vysokému krevnímu tlaku a cholesterolu. Jezte více ovoce, zeleniny, ryb a vlákniny. Udržujte optimální tělesnou hmotnost, buďte fyzicky aktivní, nemusí jít o sportovní výkony, stačí chůze, a každý krok navíc se počítá. Nekuřte, ale hlavně, a to je nejdůležitější, nechávejte si pravidelně vyšetřovat hladiny celkového HDL a LDL cholesterolu i krevního tlaku. Pokud máte hladiny zvýšené, léčba musí být vždy komplexní a patří do rukou odborníka,“ doporučuje Eva Kociánová.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva | Foto Andrea Piacquadio / pexels | Zdroj Srdce v hlavě

Štítky hovor, telefon, tlak, zdraví, cholesterol, výzkum, studie, ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Dlouhé telefonáty mohou zvyšovat krevní tlak, ukázala dvanáctiletá studie. Všeho s mírou, říkají odborníci  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.