Novou metodu představil na mezinárodním sympoziu AGEL primář prostějovského rehabilitačního centra Petr Konečný. Intervenční rehabilitace horní končetiny kombinuje anestezii a standardní pohybovou terapii. Díky odstranění bolesti je tak rehabilitace rychlejší a účinnější.
„Tato inovativní metoda kombinuje klasickou pohybovou terapii s regionální anestezií, která umožňuje dočasnou senzitivní a motorickou blokádu, což vede k bezbolestné rehabilitaci. To odlišuje intervenční rehabilitaci od běžné rehabilitace, kde může být bolest významným limitujícím faktorem pro provádění cílené terapie,“ popsal metodu primář Centra léčebné rehabilitace prostějovské nemocnice Petr Konečný.
Nová metoda rehabilitace ramene přináší také lepší výsledky. Primáři Konečnému to potvrdila studie s devětadevadesáti pacienty. „U nich jsme po pětidenní intenzivní rehabilitaci pozorovali významné zlepšení hybnosti ramenního kloubu, zlepšení soběstačnosti při běžných denních aktivitách a snížení bolesti. Například z naší studie vyplynulo, že po první a druhé intervenci a rehabilitaci došlo k významnému zlepšení o 68 stupňů v ohybu a 63 stupňů v odtažení v ramenním kloubu,“ dodal Konečný.
Středa, 30. října 2024, 06:50
Přerovská nemocnice pomůže maminkám s péčí o jizvy po císařském řezu. Chce tak předcházet dlouhodobým komplikacím, a otevírá proto novou ambulantní službu ošetření jizev. Jejich hojení může v některých případech trvat i několik let.
Intervenční rehabilitace se nejvíce osvědčuje zejména u pacientů, kteří trpí takzvaným zmrzlým ramenem. Samotný rehabilitační proces v prostějovském centru trvá pět až deset dní. „V rámci intervenční rehabilitace horní končetiny kombinujeme regionální anesteziologické techniky s klasickou fyzioterapií a roboticky asistovanou rehabilitací. Tento komplexní přístup nám umožňuje dosahovat výrazně lepších výsledků než při použití jednotlivých metod samostatně,“ vysvětlil primář.
Konečný na sympoziu také připomněl, že pro každou diagnózu volí odborníci specifickou formu rehabilitace. „Zatímco u pacientů po cévní mozkové příhodě se terapie zaměřuje především na obnovení motorické funkce a koordinace s důrazem na neuroplasticitu, u úrazových pacientů je klíčová mobilizace postižených struktur a prevence komplikací,“ doplnil.
Mezinárodní Sympozium AGEL se letos konalo už posedmnácté a tentokrát se zaměřilo na současné trendy v ortopedii, traumatologii a rehabilitaci. Minulý týden se tak v Praze sešlo skoro tisíc účastníků z celého světa.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
kdyby lékaři vymysleli metodu zmírňující bolesti zad .... I v Německu a dalších státech Evropy je to podle článků z médií stále větší problém.