Počasí dnes-1,2 °C, zítra-0,5 °C
Neděle 2. února 2025  |  Svátek má Nela
Bez reklam

Špatně srostlé zlomeniny i reoperace kvůli zapomenutému peánu. Tým z FN Olomouc pomáhal v Africe

, aktualizováno před 39 minutami

Již deset let působí lékaři z olomoucké fakultní nemocnice v humanitárním programu MEDAVAC. Druhou polovinu loňského listopadu tentokrát strávili v Pobřeží slonoviny. Čtyři lékaři a dvě zdravotní sestry ve městě Adzopé léčili místní pacienty, a především předávali tamním lékařům své zkušenosti.

„Musím říct, že Pobřeží slonoviny je asi nejméně rozvinutou africkou zemí z těch, v nichž jsem zatím při humanitárních misích působil. Na druhou stranu tam mají vůbec nejlepší kuchyni ve srovnání s těmi ostatními,“ uvedl s úsměvem jeden z lékařů Petr Špiroch, který již dříve s programem MEDAVAC navštívil Senegal, Ghanu nebo Zambii.

Kromě Petra Špirocha se do Afriky vypravili jeho kolegové z Traumatologické kliniky Ján Palčák a Pavel Korpa a také lékař Roland Görcs z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Výpravu doplnili sesty z oddělení Centrálních operačních sálů Jaroslava Havranová a Michaela Chytilová.

Začátek mise v západní Africe provázely komplikace. Vybavení olomouckých lékařů do Adzopé dorazilo se zpožděním. „Přes veškerou snahu všech zainteresovaných místních i diplomatických kanálů se vybavení podařilo na místo určení dostat až po dvou dnech. V těch jsme se tedy věnovali výběru a vyšetření pacientů a provedli jsme jeden operační zákrok s vybavením místní nemocnice, která byla postavena zhruba před pěti lety, je tedy moderní a celkem slušně vybavená. Co však místnímu personálu chybí, jsou zkušenosti, jak s tímto zařízením nakládat. Naučit je to, bylo hlavním cílem naší mise,“ popsal Špiroch.

Krev a plazmu daroval přes 40 let. Starosta přerovských sokolů chce motivovat nové dárce

Únorovým patronem kampaně Daruj krev – zachraň život se stal Vladimír Tabery. Starosta Tělocvičné jednoty Sokol Přerov má za sebou celkem 265 odběrů. Kampaň města Přerov a hematologicko-transfuzního oddělení přerovské nemocnice se snaží přivést k...

Další dny mise už probíhaly bez komplikací. Lékaři z Olomouce denně absolvovali vizity pacientů a operovali na jednom operačním sále. „Celkem jsme během osmi dnů provedli 34 operačních zákroků. Jednalo se o špatně srostlé zlomeniny, paklouby, kostní infekty po neléčených nebo špatně léčených zlomeninách. U jednoho pacienta jsme revidovali stehno po operaci femuru pro zapomenutý peán, který jsme objevili na rentgenovém snímku. Během trvání mise jsme také absolvovali řadu setkání s představiteli města, oblasti, i státu. Spolupráce s místními byla výborná, bylo neustále znát, že jsou za naši pomoc vděčni. Určitě budeme v navázaných kontaktech pokračovat, v plánu je i stáž jednoho z lékařů z Adzopé u nás v Olomouci,“ doplnil Špiroch, koordinátor programu MEDAVAC za olomouckou nemocnici.

Hlavním cílem humanitárního programu MEDAVAC je především poskytování lékařské péče v regionech zasažených migrací nebo tam, kde není dostupná specializovaná odborná péče. Program koordinuje ministerstvo vnitra a na jeho realizaci se podílejí české fakultní nemocnice. Lékaři z olomoucké nemocnice působili kromě afrických zemí také v Jordánsku nebo Iráku.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto poskytla Fakultní nemocnice Olomouc

Štítky Afrika, lékaři, MEDAVAC, FN Olomouc, Adzobé, Pobřeží slonoviny

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Špatně srostlé zlomeniny i reoperace kvůli zapomenutému peánu. Tým z FN Olomouc pomáhal v Africe  |  Zdraví  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.