Po více než 15 letech získal robot da Vinci Xi ve Fakultní nemocnici kolegu, největší zdravotnické zařízení střední Moravy pořídilo druhý operační systém stejné značky. Klíčová investice znamená takřka zdvojnásobení počtu miniinvazivních výkonů. Technologie poskytuje nové možnosti specialistům v oborech urologie, gynekologie, ORL a chirurgie a především snižuje zátěž pro pacienty podstupující zákroky.
Středa, 19. března 2025, 13:09
Inovativní léčebnou operační metodu poškozené chrupavky zařadila do svého portfolia Ortopedická klinika Fakultní nemocnice Olomouc. K rekonstrukci poškozené tkáně se využívá vlastní biologický materiál, který se po úpravě metodou AutoCart zavede do...
Náročný proces pořízení nového robotického operačního systému v hodnotě přes dva miliony eur dotáhla Fakultní nemocnice Olomouc v závěru března až k instalaci druhého robota da Vinci Xi. Počet operací za robotické asistence se díky novince navýší ze současných pěti set výkonů ročně na bezmála tisíc.
„Pořízení druhého systému do našeho robotického centra je v souladu s filosofií Fakultní nemocnice Olomouc, která se pro práci našich špičkových odborníků snaží zajistit nejlepší podmínky. Samotná technologie sice sama o sobě nezaručuje tu nejkvalitnější možnou péči, spolu s erudicí našeho zdravotnického personálu a dalším pokrokem i v jiných oblastech však napomáhá posouvat zdravotní péči, kterou poskytujeme zdaleka nejen obyvatelům Olomouckého kraje, na vyšší úroveň,“ prohlásil ředitel FN Olomouc Roman Havlík.
Představitelé nemocnice přibližují, že robotický operační systém da Vinci Xi je schválený pro použití pro urologii, obecnou chirurgii včetně koloproktologie a hepatopankreatobiliární chirurgie, hrudní chirurgii a gynekologii, ORL, a to včetně operací dětí. „Díky druhému robotickému operačnímu systému vzniká prostor pro výrazné rozšíření stávající operativy plus zavedení nových robotických výkonů - kardiovaskulárních a hrudní chirurgie,“ vyzdvihl v tiskové zprávě primář Urologické kliniky FN Olomouc Aleš Vidlář, jenž je odborným lékařským garantem provozu robotického centra nemocnice.
Speciální techniku využili odborníci ve Fakultní nemocnici Olomouc již k více než 5700 operacím. Nejčastěji se jednalo o zákroky chirurgů z Urologické kliniky, kteří provedli 4428 výkonů. „Z toho bylo 3351 operací prostat a dále zejména resekce ledvin, plastiky močovodů, odstraňování břišních metastáz při nádorech varlat či odstraňování postižených nadledvin,“ specifikoval mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.
Více než tisíc operací na robotickém systému realizovali specialisté z Porodnicko-gynekologické kliniky. Od roku 2019 posloužil robot také ke stovce výkonů pro Kliniku otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku. „Robotický systém se v tomto případě využívá k odstranění zhoubných nádorů v oblasti hlavy a krku v situaci, kdy umístění rakoviny vyžaduje k jeho radikálnímu odstranění velké řezy zevně na krku a v některých případech i protnutí dolní čelisti,“ vysvětlili zástupci nemocnice.
Portfolio špičkových výkonů, při kterých se uplatňuje robotický systém, se v průběhu let v Olomouci nadále rozšiřuje. „Trojicí v rámci České republiky unikátních výkonů na slinivce břišní zahájili v listopadu roku 2022 specialisté z Chirurgické kliniky FN Olomouc jako jedni z prvních v tuzemsku program robotické chirurgie slinivky břišní. Nyní mají za sebou 228 robotických operací, vedle pankreatu také resekce střev, žlučníku, rekta a nově i plic,“ podotkl mluvčí Fritscher.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám